Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Zagraniczni managerowie nie mogą przedłużyć zezwoleń na pracę
Współpraca międzynarodowa Czarnogóry

Czarnogóra: Zagraniczni managerowie nie mogą przedłużyć zezwoleń na pracę

Z powodu odroczenia przyjęcia ustawy o cudzoziemcach, managerowie międzynarodowych przedsiębiorstw będący obywatelami innych krajów nie mogą uzyskać ani przedłużyć swoich pozwoleń na pracę – informuje Montenegro Business Alliance. MBA podkreśla, iż projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach był dopiero 36. punktem porządku obrad wczorajszego posiedzenia parlamentu Czarnogóry.

Wśród członków Montenegro Business Alliance jest wiele zagranicznych przedsiębiorstw z międzynarodowym kapitałem, w których dyrektorzy wykonawczy i kadra zarządzająca to obcokrajowcy. Niektórym z nich pozwolenia na pracę już się skończyły albo skończą się w najbliższym czasie. MBA zgłosiła inicjatywę natychmiastowej nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Inicjatywa ma na celu umożliwić zagranicznej kadrze managerskiej uzyskanie lub przedłużenie pozwolenia na pracę. Ma to na celu m.in. przyciągnięcie zagranicznych inwestycji, poprzez zezwolenie zagranicznym firmom na samodzielne decydowanie o polityce kadrowej.

MBA jeszcze raz zaapelowała do odpowiednich instytucji, w tym przede wszystkim do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MUP) o umożliwienie obcokrajowcom zatrudnionym przez międzynarodowe korporacje przedłużenie pozwoleń na pracę, ponieważ nie stoi temu na przeszkodzie obowiązujące prawo, ale jedynie jego interpretacja.

Jak podkreślają przedstawiciele MBA, w przeciwnym razie zagraniczne firmy mogą zakończyć swoje interesy w Czarnogórze, a kadra zarządzająca wyniesie bardzo złe doświadczenia z Czarnogóry. Takie psucie wizerunku Czarnogóry w sytuacji, kiedy sąsiadujące kraje rywalizują w przyciąganiu zagranicznych inwestycji, nie przyniesie krajowej gospodarce nic dobrego.

Źródło: portalanalitika.me, vijesti.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE