Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Zagranicznych turystów obowiązuje rejestracja pobytu
Zagraniczni turyści w Chorwacji - vecernji.hr

Czarnogóra: Zagranicznych turystów obowiązuje rejestracja pobytu

Z powodu większej liczby obcokrajowców w sezonie letnim Komenda Główna Policji (Uprava Policije MUP) przypomina o obowiązku rejestracji zagranicznych turystów, który  jest zapisany w ustawie o obcokrajowcach.

„Jeżeli obcokrajowiec przebywa w obiekcie noclegowym (hotel, motel, apartamenty do wynajęci) właściciel obiektu ma obowiązek zameldować (a po zakończeniu pobytu wymeldować) na komendzie policji obcokrajowca w terminie 12 godzin od momentu rejestracji tego obcokrajowca w obiekcie noclegowym” – podkreśla policja.

Jak zaznaczono, obcokrajowiec jest zobowiązany do samodzielnego zameldowania i wymeldowania w najbliższym oddziale straży granicznej (Odjeljenje Granične Bezbjednosti), komendzie policji (inspektorowi ds. cudzoziemców) lub Lokalnej Organizacji Turystycznej (Turistička Organizacija Opštine) w czasie nie przekraczającym 24 godzin od momentu rozpoczęcia pobytu, jeżeli nie przebywa w oficjalnym obiekcie noclegowym.

Właściciele obiektów noclegowych oraz organizacje turystyczne obowiązek meldunkowy zagranicznych turystów dopełniają drogą elektroniczną poprzez naniesienie niezbędnych informacji do aplikacji RB 90 dostępnej na stronie Komendy Głównej Policji.

W przypadkach, jeżeli właściciel obiektu noclegowego nie ma możliwości dopełnienia formalności przez internet, może to zrobić za pośrednictwem najbliższej agencji turystycznej, albo papierowym formularzu następnie dostarczanemu policji.

Obcokrajowcy nie będą ponosić konsekwencji braku zameldowania, jeżeli to właściciel obiektu turystycznego lub organizacja turystyczna nie dopełnią obowiązku w ustawowym terminie, jednakże w tym przypadku policja nałoży mandat za wykroczenie na osoby odpowiedzialne za zaniedbanie.

Natomiast jeżeli obowiązek meldunkowy powinien został dopełniony osobiście przez obcokrajowca, a policjanci dokonujący kontroli na terytorium kraju lub służby na przejściu granicznym wykażą jego brak, turysta może zostać za to wykroczenie ukarany mandatem w wysokości 60 EUR; kwota mandatu zostanie zmniejszona o 30%, jeżeli mandat zostanie opłacony w terminie 8 dni od chwili wystawienia).

Źródło: portalanalitika.me, vijesti.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE