Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Zanotowano 145 fałszywych banknotów
euro - pgportal.me

Czarnogóra: Zanotowano 145 fałszywych banknotów

W Czarnogórze, od początku roku do tej pory, zarejestrowano 145 sfałszowanych banknotów euro. Jest to aż trzy razy więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku, ogłoszono z Banku Centralnego Czarnogóry (CBCG).
Dyrektor Skarbca Banku Centralnego, Todor Cicmil powiedział dla portalu Pobjeda, że w tym roku w CBCG przetworzono: 76 fałszywych banknotów o wartości 5 euro, trzy sztuki po 10 euro, 14 sztuk – 20 euro, 15 jednostek – 50 euro, 17 – 100 euro, 19 – 200 euro i jeden banknot o nominale 500 euro. – W tym samym czasie w 2013 roku przetworzono 55 sztuk fałszywych banknotów euro (10- 20 euro, 21 – 50 euro, 14 – 100 euro i 9 – 200 euro).
Fałszowane są także monety. W tym roku Bank Centralny zanotował 53 sztuki podrobionych monet. 47 z nich to monety o wartości 2 euro, cztery sztuki 1 euro i dwie 50 centów. W poprzednim roku było 127 podrobionych monet (97 – 2 euro, 20 – 1euro, 10 – 50 centów), sprecyzował Cicmil.
Biorąc pod uwagę, iż jest to dopiero początek sezonu turystycznego, sytuacja może się jeszcze zmienić. – W czasie sezonu turystycznego, kiedy napływ gotówki jest na najwyższym poziomie, pojawia się jednocześnie największa liczba falsyfikatów w systemie płatności. Oczywiście, zawsze są wyjątki, ale ważne jest, by pamiętać dotychczasowe doświadczenia Czarnogóry. Najczęściej pojawiają się falsyfikaty dobrej jakości, wykonane i wyprodukowane w innych krajach, poinformował przedstawiciel CBCG.
Dotychczas, największą liczbę zaplanowanych do wypuszczenia na rynek fałszywych banknotów wykryto w 2006 roku. – Wtedy, kilka lat temu, dzięki udanym działaniom policji, prokuratorów i wsparciu Banku Centralnego, zrealizowana została akcja, której wartość skonfiskowanych banknotów wynosiła 714 tys. euro i 100 tys. USD i to przed wypuszczeniem ich na rynek. Największa ilość falsyfikatów wykrytych w systemie płatności odnosi się natomiast do okresu 2007-2009, czasu największych inwestycji zagranicznych, przypomniał Cicmil.
Statystycznie rzecz biorąc, w przeciwieństwie do krajów Unii Europejskiej, w których najczęściej podrabiane są banknoty 20 euro i 50 euro, w Czarnogórze najczęstsze falsyfikaty to banknoty 5 i 200 euro.
Jako turystyczno-tranzytowa destynacja, w której najczęstszą metodą płatności jest gotówka, Czarnogóra kilkukrotnie została w przeszłości oznaczona jako miejsce odpowiednie dla dystrybucji sfałszowanych nominałów euro o różnej wartości. Biorąc pod uwagę doświadczenie z okresu inflacji i współpracy państwa i instytucji, do tego nie doszło.
By móc kontrolować prawidłowość pieniędzy, należy bardzo dobrze znać oryginały. – Konieczne jest, by znać cechy ochrony, które znajdują się na banknotach: dobrej jakości papier, tłoczenia, znak wodny, nić zabezpieczającą, pasek z hologramem, zmienną optycznie farbę i wiele innych, zakończył Cicmil.

Źródło: portalanalitika.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE