Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Czarnogóra zaproszona do NATO. Nerwowa reakcja Rosji
Crna-Gora-NATO - novosti.rs

Czarnogóra zaproszona do NATO. Nerwowa reakcja Rosji

Wiadomość, że Czarnogóra otrzymała zaproszenie do struktur NATO obiegła cały świat. Najważniejsze media zagraniczne, New York Times, The Washington Times, CNN, Independent, Deutsche Welle przekazują tę radosną informację, podczas gdy rosyjskie media poinformowały, że Rosja zaprzestanie współpracy z Czarnogórą.
– Polityka otwartych drzwi NATO ma na celu szerzenie stabilności, bezpieczeństwa i wartości demokratycznych, powiedział sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, otwierając spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich w Brukseli, 2 grudnia br.
Ministrowie podjęli historyczną dla Czarnogóry decyzję, jednomyślnie godząc się i oficjalnie zapraszając kraj do członkostwa w NATO. – Gratulujemy rządowi i obywatelom tego wielkiego osiągnięcia. To bardzo dobry dzień dla kraju, dla Bałkanów Zachodnich i dla samego Sojuszu. Od 2009 roku współpracujemy z Czarnogórą, przez te wszystkie lata widzieliśmy poświęcenie kraju dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Dzisiaj mamy konkretne wyniki. Oczywiście, to nie jest koniec drogi, przed Czarnogórą jeszcze sporo pracy, głównie dostosowanie systemu obronnego, reformy rządów prawa i wzmocnienie wsparcia publicznego. To kwestie, na których się teraz skupimy, powiedział Stoltenberg. Przystąpienie Czarnogóry do Sojuszu, jak zaznaczył, jest niezwykle ważnym krokiem w stosunku do integracji euroatlantyckiej całych Bałkanów Zachodnich.
Wicepremier oraz minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Czarnogóry, Igor Lukšić, obecny na spotkaniu powiedział, że to wielki zaszczyt dla całego kraju, że w tym ważnym momencie jest otoczony ministrami wszystkich krajów członkowskich. – NATO dało szansę reformom naszego systemu. W trakcie procesu pracowaliśmy w oparciu o porozumienie, a dzisiaj otwieramy nowy rozdział bliższej relacji, z wami, jako przyszłymi sojusznikami. Jesteśmy dumni z tego, co zrobiliśmy w ciągu ostatnich dziewięciu lat, od uzyskania niepodległości kraju. Dodał również, że zaproszenie nie jest końcem, a początkiem czegoś nowego. – Bądźcie pewni, że nasze zaangażowanie w pracę będzie tak samo duże, jak do tej pory. Jesteśmy gotowi do pracy nie by zaspokoić innych, ale nas samych. Mogę zapewnić, że Czarnogóra w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego już jest 29 członkiem NATO, powiedział wiceminister dodając, że to początek pięknego sojuszu.

Rosja krytykowała chęć przystąpienia Czarnogóry do Sojuszu już wcześniej. Stoltenberg pytany o możliwość pogorszenia się stosunków Czarnogóry z Rosją, powiedział, że zaproszenie nie jest problemem Kremla. – Decyzja o zaproszeniu nie jest skierowana przeciwko komukolwiek, ale to wynik dążenia do bezpieczeństwa zbiorowego. Każde państwo ma prawo do bezpieczeństwa i nikt inny nie może ingerować w tę decyzję.
Na łamach portalu balkanistyka.org, już wcześniej pisaliśmy o apelu Rosji i próbie zatrzymania poszerzania się Sojuszu (Czy Rosji uda się zatrzymać przystąpienie Czarnogóry do NATO?)
Jak piszą zagraniczne media, Rosja nerwowo reaguje na zaproszenie Czarnogóry do Sojuszu. Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow dał jasno do zrozumienia, że dalsze poszerzanie się NATO na wschód spotka się z oporem ze strony Rosji. Na tę chwilę musimy ocenić i zanalizować sytuację, powiedział.
Wiktor A. Ozerov, przewodniczący Komitetu Obrony Rady Federacji Rosyjskiej, poinformował, że kraj zawiesi wspólne projekty z Czarnogórą,a Russia Today pisze, że ruch ten doprowadzi do pogorszenia stosunków Czarnogóry z Rosją, która uważa, że poszerzenie granic NATO zagraża jej bezpieczeństwu.

Czarnogóra stanie się oficjalnym członkiem Sojuszu w ciągu roku. Póki co będzie uczestniczyć w posiedzeniach NATO bez prawa głosu, powiedział sekretarz generalny.

Źródło: rtcg.me 1, 2, vijesti.me, cdm.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE