Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Zbiory soli w warzelni w Ulcinju

Czarnogóra: Zbiory soli w warzelni w Ulcinju

Warzelnia soli Solana Bajo Sekulić w Ulcinju przewiduje w tym roku zbiory sięgające 20 tys. ton soli. Sezon trwa zazwyczaj od połowy sierpnia do połowy września, jednak ze względu na początkowe opóźnienia najprawdopodobniej przedłuży się do końca września.

- W tym roku mieliśmy wiele problemów ze sprzętem i niezbędnymi urządzeniami. Zbyt późno otrzymaliśmy konieczne środki finansowe, co samo w sobie opóźniło zbiór, a jego dalszy los będzie zależał od pogody. Tegoroczna susza bardzo nam sprzyja – komentuje prezes kopalni, Dragiša Rosandić.

- Sytuacja w warzelni uległa pewnym zmianom odkąd spółka pozostaje w stanie upadłości. Liczba pracowników znacznie się zmniejszyła na skutek opóźnień w wypłatach. Mimo trudności liczymy na zbiory sięgające 20 tys. ton soli – twierdzi dyrektor finansowy, Veselin Saša Mitrović. Dodaje, że Solana posiada wyjątkowo duży potencjał, ale dla przetrwania konieczne jest, aby jej produkty stały się rozpoznawalną marką eksportową. Na powierzchni 15 mln m kw. mogą mieć miejsce paralelne inwestycje – klimat sprzyja rozwojowi turystyki, warunki pozwalają na prowadzenie obserwacji ornitologicznych oraz na hodowlę ryb i krewetek. Tereny warzelni są bogate w błoto lecznicze, które również można wykorzystać do promocji firmy i pozyskania środków finansowych.

 

W tradycji Solany (sięgającej 78 lat) zbiory soli nie odbyły się tylko trzykrotnie – w 1943 roku z powodu II wojny światowej oraz przez dwa sezony w latach sześćdziesiątych na skutek klęsk żywiołowych.

 

Źródła: pobjeda.me

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE