Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Zmiany w ustawie o ochronie praw konsumentów
Frau steht an Kasse bei Kassiererin

Czarnogóra: Zmiany w ustawie o ochronie praw konsumentów

W środę, 23 lipca bieżącego roku, w Czarnogórze zaczyna obowiązywać zmieniona wersja ustawy o ochronie praw konsumentów. Nowa ustawa reguluje w szczególności ochronę interesów ekonomicznych, a także kładzie nacisk na podniesienie poziomu doinformowania i wykształcenia konsumentów w zakresie korzystania ze swoich praw.

Zgodnie z ustawą, kupiec może zostać obciążony karą pieniężną w wysokości od 3 tys. do 40 tys. EUR, o ile dopuści się złamania prawa konsumenta, np. zatai szczegółowe informacje o oferowanym przez siebie towarze. Kupiec będzie podlegał karze również w wypadku niewypełnienia warunków gwarancji, czy skierowania reklamy wyrobów bezpośrednio do dzieci.

Kwestia paragonu

Przedsiębiorca jest zobowiązany, aby wydał klientowi jasny, zrozumiały i czytelny dowód zakupu w języku czarnogórskim. W przypadku towarów sprzedawanych drogą wysyłkową, rachunek musi zawierać datę i miejsce dostawy.

Szczegółowych wytycznych dotyczących formy i treści paragonu dostarcza ustawa.

Czego zabrania się przedsiębiorcy?

Nie wolno reklamować towarów i usług w sposób, który mógłby wprowadzić konsumenta w błąd, dyskryminować którąkolwiek grupę konsumencką (ze względu na płeć, kolor skóry czy orientację seksualną) lub zachęcać do przemocy i zachowania szkodliwego dla zdrowia i bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska.

Zabronione są reklamy zagrażające zdrowiu psychicznemu lub moralnemu osób małoletnich, a także stosowania reklamy porównawczej. Z ustawy wynika także, że nie należy posługiwać się wątpliwymi teoriami o zasadach żywienia i wpływie produktów na życie i zdrowie ludzkie, o ile nie zostały one naukowo potwierdzone.

Źródła: pobjeda.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE