Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra znów odnotowuje wzrost bezrobocia
bezrobocie

Czarnogóra znów odnotowuje wzrost bezrobocia

W Czarnogórze w tym tygodniu Urząd Pracy (Zavoda za zapošljavanje)  odnotował 34,6 tys. osób pozostających bez pracy, co oznacza wzrost z 14,67% na 14,91% w porównaniu z ubiegłym tygodniem..

Wzrost bezrobocia jest ściśle związany z zakończeniem sezonu letniego i związanym z tym mniejszym zapotrzebowaniem na pracowników w branżach związanych z turystyką, hotelarstwem i gastronomią.

Najwyższą stopę bezrobocia w Czarnogórze odnotowano w lipcu 2000 r. (32,7%), natomiast najniższą w sierpniu 2009 r. (10,1%).

Od początku 2015 r. Urząd Pracy odnotował 11,14 tys. nowozatrudnionych oraz 139 praktykantów. W pierwszym kwartale br. ZZZ wydał 8,38 tys. pozwoleń na pracę dla osób nie posiadających statusu rezydenta.  Tradycyjnie wśród obcokrajowców dominowali obywatele Serbii, Bośni i Hercegowiny, Federacji Rosyjskiej oraz Macedonii, którzy najczęściej znajdowali zatrudnienie jako kelnerzy, barmani, kucharze, pokojówki, pracownicy  budowlani (zbrojarze, malarze, murarze, stolarze), sprzedawcy oraz pracownicy rolni.

Źródło: vijesti.me, zzzcg.org, bankar.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE