Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Zwiększenie stawki podatku VAT konieczne dla ratowania finansów publicznych
businessman with bonus - europarl.de

Czarnogóra: Zwiększenie stawki podatku VAT konieczne dla ratowania finansów publicznych

Ministerstwo Finansów już w najbliższym czasie przedstawi rządowi projekt zwiększenia stawki podatku VAT  z 17 na 19%, co zdaniem ministra finansów Radoje Žugicia, nie powinno wpłynąć na sytuację finansową mieszkańców. Jeżeli podatek VAT zostanie podniesiony, wyższa stawka będzie obowiązywać krótkoterminowo –  oświadczył minister.

Według Ministerstwa Finansów podniesienie stawki VAT, pozwoli na zwiększenie wpływów do budżetu o ok. 40 mln EUR rocznie i przyczyni się do szybszego wyjścia czarnogórskiej gospodarki z kryzysu. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że podniesienie stawki VAT na 19% jest warunkiem uzyskania z Banku Światowego 50 mln EUR kredytu, który pozwoli zachować krajowi na konsolidację finansów publicznych i zachowanie stabilności finansowej.

Niewątpliwie takie posunięcie pozwoli na poratowanie bieżącej sytuacji budżetowej, ale pojawiają się głosy ostrzegające przed negatywnymi skutkami takiego działania, dotkliwymi szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw i nawołujące do publicznej debaty o zwiększeniu podatku od towarów i usług. Zdaniem Duška Kneževicia, prezesa Atlas Grupe, przestrogą dla rządu powinien stać się scenariusz włoski, pokazujący, że wprawdzie krótkoterminowa podwyżka podatku VAT daje pozytywne rezultaty, ale w dłuższej perspektywie czasu skutkuje  ucieczką firm do krajów o korzystniejszej polityce fiskalnej.

Projekt zakładający podniesienie podatku od towarów i usług jest zarazem odpowiedzią na wielokrotne apele przedstawicieli Banku Światowego, którzy zaznaczali, że podjęcie takich działań jest konieczne. Także podczas ostatniej wizyty w Waszyngtonie, 21 kwietnia br. ministra finansów Radoje Žugicia i prezesa Banku Centralnego Czarnogóry (CBCG) Milojicy Dakicia i spotkania z przedstawicielami Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Menno Snel i Frank Hemskeerk zaznaczyli, że chociaż zwiększenia stawki VAT jest posunięciem bolesnym, w obecnej sytuacji finansowej Czarnogóry  rozsądnym i nieuniknionym. Jak zaznaczyli eksperci, obecna stawka podatku VAT w wysokości 17%, jest najniższa w regionie i jedną z najniższych w Europie.

Pomysły rządu na zwiększenie wpływów do budżetu skrytykowała zarówno Czarnogórska Unia Pracodawców (UPCG), jak i związki zawodowe.

W przypadku podniesienia VATu, zdaniem Radoje Žugicia,  możliwe jest zniesienie kontrowersyjnego podatku w wysokości 1 EUR od telefonów na kartę, telewizji kablowej i liczników energii elektrycznej.

Źródło: portalanalitika.me, portalanalitika.me, pobjeda.me, pobjeda.me, bankar.me

 

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE