Home / Społeczeństwo / Czarnogórcy kupują coraz mniej książek

Czarnogórcy kupują coraz mniej książek

Autorka: Milica Radović

 

Pracownicy księgarni „Karver” w Podgoricy mówią, że kobiety i mężczyźni kupują tyle samo, ale jeśli chodzi o przedział wiekowy, to zdecydowanie więcej książek nabywają ludzie „starsi i w średnim wieku”

 

Kupowanie książek i korzystanie z bibliotek było kiedyś świadectwem kultury, ale także wyrazem pragnienia czytelników, aby posiadać trwały i materialny jej przejaw, jakim jest książka.

Redakcja „Vijesti” postanowiła sprawdzić, kto dziś, w erze Internetu i ekspansji bibliotek elektronicznych, gdzie wystarczy parę kliknąć, aby znaleźć szukany tytuł, ciągle jeszcze kupuje książki i chodzi do biblioteki.

„Fakt, że ludzie wciąż kupują książki, mimo trudnej sytuacji finansowej, jest bardzo pozytywnym zjawiskiem.

Najlepiej oczywiście sprzedają się bestsellery, a biorąc pod uwagę fakt, że treści w nich zawarte zdają się bardziej przemawiać do kobiet, można stwierdzić, że kobiety kupują więcej” – mówi redaktor wydawnictwa „Narodna Knjiga” Zorica Marković.

Księgarnia „Karver” w Podgoricy odnotowała niedawno znaczny spadek w porównaniu z ostatnimi kilkoma latami.

„Da się zauważyć znaczny spadek sprzedaży w stosunku do lat ubiegłych, ale książka wciąż ma swoją wartość i czytelnicy zdają się na Internet zazwyczaj dopiero w sytuacji, gdy nie mogą znaleźć jakiegoś tytułu w normalnej dystrybucji” – mówią pracownicy księgarni.

 

Mężczyźni kupują literaturę specjalistyczną lub prezenty dla pań

W bibliotece „Radosav Ljumović” mówią, że liczba gości stale rośnie w różnych oferowanych dziedzinach, ale klucz płciowy nie jest w tym przypadku w żaden sposób znaczący. „Możemy stwierdzić, że liczba użytkowników wzrosła, ale nie prowadzimy ewidencji, czy pań jest więcej niż panów”.

Wydawnictwo „Narodna knjiga” jest w tej kwestii bardziej precyzyjne. Według nich mężczyźni, poza prezentami dla kobiet, zainteresowani są głównie literaturą specjalistyczną.

„Mężczyźni kupują głównie słowniki, specjalistyczną literaturę finansową, filozoficzną, ale także klasykę.

Nasze wydawnictwo wydaje klasykę, niedawno wyszła powieść „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa, jak również dzieła zebrane Lwa Tołstoja.

Możemy tu także wymienić nową książkę młodego autora, Zvezdana Vukomanovicia, dotyczącą marketingu” – mówi Marković.

W bibliotece mówią z kolei, że „czytelnicy najchętniej wypożyczają nowe tytuły z beletrystyki, książki historyczno-publicystyczne i naukowo-teoretyczne”.

 

Dzieci szukają streszczeń lektur

„Karver” ma w swojej ofercie różnorodną literaturę, a gama zainteresowań i poszukiwań czytelników także jest szeroka.

„Ludzie najczęściej poszukują najbardziej znanych tytułów, książek zdobywców nagród literackich, aktualnych hitów i współczesnej literatury specjalistycznej” – mówią w „Karverze”.

Jeśli chodzi o wiek klientów księgarni czy użytkowników biblioteki, spostrzeżenia rozmówców gazety są różne.

„Dzieci, które przychodzą do księgarni, zazwyczaj poszukują streszczeń lektur szkolnych, ale my polecamy im pełne wydania.

Co do starszych, największą część naszej klienteli stanowią ludzie w wieku 30-50 lat. I choć Internet i technologia są ekspansywne, staramy się naszą ofertą zachęcić ludzi do kontaktu z >>żywą książką<<” – mówi Marković.

Jak twierdzą w „Karverze”, kobiety i mężczyźni kupują tyle samo, ale jeśli chodzi o przedział wiekowy, to zdecydowanie więcej książek nabywają ludzie „starsi i w średnim wieku”, podczas gdy młodsi zazwyczaj poszukują literatury specjalistycznej, potrzebnej na studiach czy w procesie kształcenia się, a także aktualnie głośnych tytułów i klasyki”.

Według pracowników biblioteki, wszyscy czytelnicy, bez względu na wiek, mogą w niej zaspokoić swoją ciekawość. „Biblioteka jako instytucja jest otwarta na wszystkie pokolenia. Nasza oferta odpowiada ludziom w wieku od 7 do 107 lat”.

Biblioteka „Radosav Ljumović” ma system, który umożliwia prowadzenie bazy i zapewnia wsparcie techniczne.

 

W Serbii dominują autorzy krajowi

Według danych Serbskiej Biblioteki Narodowej, na liście 25 najchętniej czytanych tytułów w pierwszej połowie 2011 roku znalazły się najnowsze książki autorstwa Jeleny Baćić- Alimpić, Vesny Dedić-Milojević, Gordany Ćirjanić. W drugiej części listy znaleźli się także Dobrica Ćosić i Milorad Pavić, podczas gdy na przykład na Węgrzech, w odróżnieniu od Serbii, na liście bestsellerów, obok pisarzy węgierskich, znajdują się także autorzy zagraniczni.

Tekst: vijesti.me, tłum. i red. Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE