Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogórcy łatwiej dostaną pozwolenie na pracę w Niemczech
Współpraca międzynarodowa Czarnogóry

Czarnogórcy łatwiej dostaną pozwolenie na pracę w Niemczech

Obywatelom 6 krajów Bałkanów Zachodnich należy ułatwić podejmowanie zatrudnienia i kształcenie zawodowe w Niemczech, ponieważ obecnie jest tam rekordowa liczba 600 tys. wolnych miejsc pracy – oświadczyła niemiecka minister Pracy i Spraw Społecznych Andrea Nahles.

Wedle jej propozycji w ciągu najbliższych 5 lat należy przyznawać 20 tys. pozwoleń na pracę rocznie dla obywateli 6 krajów Bałkanów Zachodnich, bez względu na ich kwalifikacje. Oczywiście spowoduje to przybycie do Niemiec znacznie większej liczby osób, gdyż należy się liczyć z tym, iż każdy z zatrudnionych zdecyduje się także na sprowadzenie rodziny.

Tradycyjnie do krajów Bałkanów Zachodnich zaliczane są kraje byłej Jugosławii (bez Słowenii) i Albania; jako że Chorwacja należy do UE, propozycja niemieckiej polityk odnosi się do Serbii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Macedonii i Albanii.

Warunkiem uzyskania posady w Niemczech byłoby uzyskanie zgody niemieckiego Urzędu Pracy, konkretna oferta pracy lub nauki zawodu wraz z płacą na niemieckim poziomie. Planowane są także inne ułatwienia; teraz wedle obowiązującego prawa obcokrajowiec może zostać zatrudniony jeżeli tylko jeżeli na wolne miejsce pracy nie ma odpowiednich kandydatów z Niemiec lub innych krajów członkowskich UE.

Zdaniem Andrei Nahles wszelkie niepotrzebne biurokratyczne bariery powinny zostać zniesione. Jej zdaniem po trzech miesiącach pobytu obcokrajowca w Niemczech na trzy lata powinno zostać zniesione prawo dyskryminujące go na rynku pracy. Minister dystansuje się jednak od pomysłu aby całkowicie znieść pierwszeństwo na niemieckim rynku pracy dla Niemców i obywateli innych państw UE, przypominając, że w Niemczech 240 tys. młodych ludzi nie może znaleźć pracy, a ponad milion obywateli Niemiec jest osobami długotrwale bezrobotnymi, tzn. nie mają pracy dłużej niż rok.

Źródło: rtcg.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE