Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogórcy pracujący za granicą przesłali do kraju 80 mln EUR
httpwww.eksperciwoswiacie.plgfxoswiatainfouserfilesimagesaktualnosci_oswiatowedodatkowe_pieniadze_na_przedszkola_w_2012r.jpg

Czarnogórcy pracujący za granicą przesłali do kraju 80 mln EUR

Obywatele Czarnogóry pracujący za granicą i emigranci transferowali do kraju w pierwszym kwartale br. 80,4 mln EUR, pokazują dane Czarnogórskiego Banku Centralnego (CBCG).  Z tej kwoty 47,2 mln EUR wpłynęło z tytułu wynagrodzeń obywateli lub rezydentów Czarnogóry pracujących za granicą.

Według szacunków 17 mln EUR wpłynęło jako przekazy na bieżące utrzymanie od Czarnogórców pracujących za granicą dla przebywających w kraju rodzin, natomiast 16,2 mln wpłynęło jako prezenty lub pomoc finansowa. Czarnogórska diaspora w 2012 r. wysłała do kraju 342,8 mln EUR, o 6,7% więcej niż w 2011 r.  Przelewy na największą sumę wpłynęły z Serbii (55,8 mln EUR), Włoch (41,8 mln EUR), Niemiec (31 mln EUR), USA (21,7 mln EUR), Rosji (19,3 mln EUR), Grecji (16,6 mln EUR) i Wielkiej Brytanii 15,3 mln EUR.

Jak wyjaśniają eksperci z CBCG, znacząca część tych wpływów to wynagrodzenie dla pracowników zatrudnionych na zagranicznych statkach, oraz tzw. nieformalne przekazy, które wpływają z pominięciem systemu bankowego i dlatego podlegają szacunkowej wycenie.

Pod hasłem przelewów zagranicznych jest rozumiana pomoc, jakiej udzielają pracujący za granicą Czarnogórcy swoim rodzinom w kraju. Nie jest znana dokładna liczba emigrantów, pracowników sezonowych lub rezydentów Czarnogóry pracujących za granicą, ale faktem pozostaje, że z roku na rok mimo panującego na świecie kryzysu finansowego przekazy pieniężne wspomagające rodziny w kraju są coraz wyższe.  

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych najwięcej emigrantów z Czarnogóry i ich potomków żyje w Ameryce Łacińskiej i Ameryce Północnej, Serbii, Turcji, krajach zachodniej Europy oraz krajach byłej Jugosławii, ale znacząca liczba mieszka także w Rosji, na Ukrainie i w niektórych krajach afrykańskich.

Źródło: vijesti.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE