Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogórcy z niepokojem patrzą w przyszłość
Czarnogóra i UE

Czarnogórcy z niepokojem patrzą w przyszłość

Według danych opublikowanych w niedzielę przez agencję Ipsos Strategic Marketing, 51% obywateli Czarnogóry uważa, że kraj zmierza w złym kierunku, a najbardziej popularnym politykiem jest lider opozycyjnego Frontu Demokratycznego (Demokratski front) Miodrag Lekić.

Radomir Kračković z Centrum Badawczego TV Vijesti poinformował, że od stycznia 2012 roku  już drugi razwiększość mieszkańców twierdzi, iż sprawy państwa idą w złym kierunku. Natomiast 40% sądzi, że Czarnogóra zmierza w dobrym kierunku.

To, że Czarnogóra zmierza w dobrym kierunku uważają przede wszystkim wyborcy koalicji rządzącej, a mocno przekonani są o tym tylko głosujący na Demokratyczną Partię Socjaldemokratyczną (Demokratska partija socijalista), podczas gdy duża liczba wyborców Partii Socjaldemokratycznej (Socijaldemokratska partija), a w szczególności Partii Boszniackiej (Bošnjačka stranka) utrzymuje, że Czarnogóra nie idzie dobrą drogą – poinformował Kračković.

Dodał również, że na pierwszym miejscu w rankingu popularności plasuje się Miodrag Lekić, który w kwietniu przejął tę pozycję od prezydenta Czarnogóry Filipa Vujanovicia spadającego na miejsce drugie. Na trzecim miejscu znajduje się przewodniczący parlamentu Ranko Krivokapić, czwarte miejsce należy do premiera Milo Đukanovicia, a piąte do lidera opozycyjnej partii Pozytywna Czarnogóra (Pozitivna Crna Gora) Darko Pajovicia.

Badanie opinii publicznej przeprowadzone zostało w dniach od 8 do 16 czerwca na grupie 1005 losowo wybranych respondentów.

Źródło: seebiz.eu

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE