Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogórę czekają anomalie klimatyczne

Czarnogórę czekają anomalie klimatyczne

atlas-klime-cg-pobjeda.me

W Czarnogórze prognozuje się w najbliższym czasie dalszy ciąg wyraźnych anomalii klimatycznych i oscylacji, pokazują informacje zamieszczone w Atlasie Klimatu Czarnogóry, który przedstawiono w Państwowej Akademii Nauk i Sztuk 21 marca. Autorami publikacji, która ukazała się nakładem Czarnogórskiej Akademii Nauk i Sztuk, są Mihail Burić, Branko Micev oraz Luka Mitrović.

Jest to pierwszy Atlas Klimatu, który mówi tylko o terytorium tego kraju. Dotąd takie publikacje powstawały tylko na potrzeby Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Atlas został stworzony na podstawie wskaźników meteorologicznych od 1961 do 1991 roku. Trzydziestoletni okres jest standardem takiej analizy, ustanowionym przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu i Światową Organizację Meteorologiczną – wyjaśnił meteorolog Branko Micev.

Zmiany klimatyczne należy porównywać z założonym stanem klimatycznym, który przedstawiony jest w nowym Atlasie. Micev zapytany o to jakie są te założenia, jak w nadchodzących dziesięcioleciach będzie zachowywać się klimat w Czarnogórze i czy są możliwe większe zmiany odpowiedział, że na podstawie obecnej sytuacji i branego pod uwagę okresu ostatnich trzech dziesięcioleci, istnieją znaczące odchylenia klimatyczne. Nie można sprecyzować w którym kierunku pójdą zmiany. Nie jest możliwe stwierdzenie, że będzie tylko cieplej lub tylko zimniej, a jedynie że wahania będą wyraźniejsze.

- Czarnogóra leży w miejscu krzyżowania się mas powietrza, pod wpływem których kształtuje się jej klimat. Publikacja powinna być wykorzystywana z nauczaniu uniwersyteckim oraz przy różnych planach i projektach – dodał jeden z autorów, Mihail Burić.

Atlas Klimatu jest przygotowany na podstawie oficjalnych informacji Instytutu Hydrometeorologicznego i jego wieloletnich pomiarów. Na 132 stronach publikacji można znaleźć między innymi informacje o sieci stacji meteorologicznych, średnich rocznych temperaturach i opadach, a także średniej liczbie letnich dni w kraju.

Instytut Hydrometeorologii i Sejsmologii rozwija się, a przyczynił się do tego także projekt Atlas Klimatu, zaznaczył dyrektor instytucji, Luka Mitrović. – Kolejnym wyzwaniem, będzie wykonanie nowego atlasu. Pracując przy tym projekcie przesunęliśmy standard i granice, jednocześnie wysoko stawiając poprzeczkę dla kolejnych pac. Projekty takie tworzy się nawet 15 lat, a my skończyliśmy w mniej niż 2 lata – dodał.

 

Źródło: portalanalitika.me, pobjeda.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE