Home / Gospodarka / Handel / Czarnogórscy producenci szukają miejsca na rynku albańskim

Czarnogórscy producenci szukają miejsca na rynku albańskim

Zgodnie z informacjami Czarnogórskiej Izby Gospodarczej (Privredna komora Crne Gore), czarnogórscy przedsiębiorcy starają się promować swoje produkty na rynku albańskim.

W tym celu Czarnogórska Izba Gospodarcza organizowała debiut producentów z Czarnogóry na międzynarodowych  targach w Albanii Klik Ekspo 2012. Wydarzenie zgromadziło wystawców z ponad 20 krajów. Oprócz krajów bałkańskich można było spotkać przedstawicieli Włoch, Francji, Niemiec, Austrii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Izraela, Egiptu, Iranu, Indii, Pakistanu, Chin oraz Japonii.

Na stoisku, które zostało zorganizowane przez Czarnogórską Izbę Gospodarczą we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Amerykańską Agencję Rozwoju Międzynarodowego (USAID), swoje produkty i usługi przedstawili mleczarnia Lazine z Danilovgrada, fabryka elektrod z miasta Plužine, Bonesa, Priella, Stowarzyszenie Hodowców Winogron i Producentów Wina, Solana ,,Bajo Sekulić“, Giovanni Trade, Frutiera, Mesopromet, Ekomeduza, Bjelasica Rada, Codra Hospital, Terminal Kontenerowy i Drobnicowy.

Pierwszego dnia targów czarnogórscy wystawcy wspólnie z ambasadorem Czarnogóry w Tiranie  Ferhatem Dinoshą ugościli albańskiego premiera Sali Berishę.

– Zainteresowanie wyraziły albańskie przedsiębiorstwa i dotyczy ono dystrybuowania naszych produktów na tym rynku, które jest znaczące ze względu na bliskość do zakładu produkcyjnego. Postaramy się, aby nasze produkty znalazły się na stołach albańskich konsumentów – oznajmił Djuranović dodając – Zauważyłem, że ich produkty mają gorszej jakości opakowania i etykiety, ponieważ w ten sposób producenci obniżają koszty. Organoleptyczne badania potwierdziły, że tamtejsze produkty są niższej jakości w porównaniu do tych w naszych marektach, a także do tego oferują nasi producenci.

Na targach prezentowane są między innymi produkty kosmetyczne, rolne, narzędzia budowlane, maszyny, materiały, samochody, elektronika, tekstylia, systemy chłodnicze. Stoiska na targach  prezentowały również instytucje finansowe.

Źródło: pobjeda.me

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE