Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogórska armia pojedzie na misję do Afganistanu
wojsko Czarnogóry - nato.hr

Czarnogórska armia pojedzie na misję do Afganistanu

Komisja Ustawodawcza, 15.12 br., większością głosów, poparła wniosek o włączeniu czarnogórskich żołnierzy do pokojowej misji w Afganistanie.
Za wysłaniem żołnierzy głosowali reprezentanci Demokratycznej Partii Socjalistów (DPS), Partii Socjaldemokratycznej (SDP) oraz Pozytywnej Czarnogóry. Przeciwni byli przedstawiciele Frontu Demokratycznego (DF), a od głosu wstrzymała się Socjalistyczna Partia Ludowa (SNP).
Projekt decyzji o wysłaniu żołnierzy na misję Resolute Support zatwierdziła Rada Obrony i Bezpieczeństwa. Przewiduje się, aby na misję wysłać do 20 członków czarnogórskiej armii, z możliwością rotacji, co stanowi zmniejszenie o 25 członków, w porównaniu do liczby, która była przewidziana na Misję Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie.
Minister obrony narodowej Czarnogóry, Milica Pejanović Đurišić, powiedziała, że poprzez wysłanie żołnierzy na nową misję do Afganistanu, zapewnia się możliwość budowania potencjału armii i państwo w tej decyzji kierowało się swoimi interesami.
Dodała również, że jeśli chodzi o tworzenie nowych misji to jest to wymagające zadanie. Kierowaliśmy się naszymi możliwościami, przede wszystkim finansowymi. Według niej, uczestnictwo w misji jest sposobem, dzięki któremu Czarnogóra pokaże, że ma wspólne wartości z cywilizowanym światem.
Pejanović-Đurišić powiedziała, że uczestnictwo w misji nie ma bezpośredniego związku z integracją z NATO. – Kiedy mówimy o integracji euroatlantyckiej, chodzi o proces, w którym należy pokazać, że mamy te same wartości z członkami sojuszu. Jednym ze sposobów są misje, ale w żadnym wypadku nie jest to wymóg, wyjaśnia.
Naczelnik Sztabu Generalnego Czarnogóry, Dragan Samardžić wyjaśnił, że misja jest pokojowa i ma mieć charakter szkoleniowo-doradczy, w czym ma pomóc instytucjom krajowym i armii Afganistanu.
Podczas głosowania padały pytania, czy jest w ogóle możliwa misja pokojowa w kraju, który jest w takiej sytuacji politycznej i czy Czarnogóra zrobiła wszystko, żeby zapewnić swoim żołnierzom bezpieczeństwo. Samardžić wyjaśnił, że siły ISAF nie będą włączać się w walkę. – Siły Resolute Support będą zaangażowane w doradztwo wyższych poziomów dowodzenia, wsparcia logistycznego oraz szkolenia. Czarnogórskie siły mają być rozmieszczone w strefie północnej, gdzie w głównej mierze działają Niemcy. Nasi żołnierze mają zostać włączeni do jednostki chorwackiej. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to kiedy mówimy o jakiejkolwiek misji, nie można mówić o absolutnym spokoju, ponieważ udział w takich operacjach jest zawsze dość ryzykowny.

Źródło: rtcg.me, portalanalitika.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE