Home / Polityka / Polityka regionalna / Czarnogórski pisarz, który wstrząsnął Bałkanami

Czarnogórski pisarz, który wstrząsnął Bałkanami

Wydaje się, że nigdy wcześniej żaden tekst nie wywołał tyle reakcji, co publikacja czarnogórskiego pisarza Andreja Nikolaidisa, w której skomentował obchody 20. rocznicy Republiki Serbskiej:
– Jeśliby Božidar Stanisavljević użył strzelby i dynamitu ukrytych na dziedzińcu, na którym znajdowali się przedstawiciele władz, duchowni i artyści świętujący 20-lecie Republiki Serbskiej, byłby to cywilizacyjny krok naprzód – napisał Nikolaidis w artykule zatytułowanym „Makijaż politycznego monstrum” („Šminkanje političkog monstruma”).
Tekst ukazał się najpierw w belgradzkich, a następnie w podgorickich mediach elektronicznych i od razu wywołał lawinę ataków na autora. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Nikolaidis jest także doradcą przewodniczącego parlamentu Czarnogóry ds. mediów i publicznej wolności.
Serbia wystosowała notę protestacyjną do władz w Podgoricy, w której stanowisko czarnogórskiego pisarza nazwano niedopuszczalnym i prowokującym polityczny ekstremizm oraz agresję wobec Republiki Serbskiej. Stosowne komunikaty wydały kancelarie prezydenta i przewodniczącej parlamentu Serbii. Ostro zareagował także prezydent RS Milorad Dodik.
Pozew przeciwko Nikolaidisowi, ochrzczonego już mianem czarnogórskiego taliba i Bin Ladena, złożyło stowarzyszenie dziennikarzy RS. Bronią go jednak pen-kluby z Czarnogóry, Chorwacji i BiH.
Władze w Podgoricy wydały do tej pory tylko krótkie oświadczenie, w którym stwierdzają, że poglądy Nikolaidisa nie mogą być traktowane jako stanowisko Czarnogóry. Sam pisarz poinformował, że nie żałuje swojej publikacji, a nagonka na nią jest nieprzypadkowa i zaplanowana. Sądzi ponadto, że jest ona celowo inspirowana, aby zadziałać na szkodę przewodniczącego parlamentu Czarnogóry i zaostrzyć jej relacje z Serbią.
Przypomnijmy, przewodniczący Ranko Krivokapić nie unika w swych publicznych wystąpieniach słów krytyki pod adresem Serbii. Często powtarza, że „Serbia nigdy nie zrezygnuje z negowania czarnogórskiej narodowości” oraz że „serbski nacjonalizm, który szerzy się za pomocą mediów, proserbskiej opozycji i Serbskiej Prawosławnej Cerkwi, wciąż zagraża Czarnogórze”.

 

Źródło: dw-world.de

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE