Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogórski rząd zapowiada strategię walki z homofobią

Czarnogórski rząd zapowiada strategię walki z homofobią

Suad Numanović - portalanalitika.me

Dyrektor wykonawczy LGBT Forum Progres Zdravko Cimbaljević oznajmił, że Czarnogóra jest gotowa na paradę równości i że odbędzie się ona już  w tym roku; zaznaczył także, iż kluczowe dla przedsięwzięcia jest wsparcie polityczne na najwyższym szczeblu.  Zgodnie ze słowami Suada Numanovicia, Ministra Praw Człowieka i Mniejszości, ministerstwo nie wyznaczyło jeszcze przedstawiciela, który pojawi się na paradzie równości. Minister poinformował jednakże, iż będzie dążył do uznania i poszanowania praw osób LGBT.

Jak oświadczył Suad Numanović, rząd planuje przyjęcie strategii walki z homofobią. Jest to dokument strategiczny, który obejmuje szereg kolejnych działań, a z pewnością, jednym z nich będzie przewidziana w strategii parada równości. Szef resortu nie sprecyzował jednak czy parada odbędzie się już w tym, czy w przyszłym roku, a także czy sam się na niej pojawi.

Według niego obowiązkiem społeczeństwa jest przestrzeganie praw wszystkich obywateli, niezależnie od dzielących ich różnic, a także wspieranie różnorodności i swobody wyboru. Prawa wszystkich obywateli, w tym osób LGBT to nasz obowiązek – odbieram to także jako mój osobisty obowiązek, aby szanować i popierać ich prawa – powiadomił Numanović. Sprecyzował także, iż w paradzie, która odbędzie się w tym lub następnym roku na pewno będzie uczestniczył przedstawiciel rządu, nie chciał jednak podawać konkretnych nazwisk.

Źródło: portalanalitika.me, vesti-online.com

 

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE