Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Czarnogórskie firmy wypadły słabo w raporcie Coface

Czarnogórskie firmy wypadły słabo w raporcie Coface

Na liście rankingowej Coface, klasyfikującej według zrealizowanego w 2011 r. przychodu firmy działające na terenie byłych jugosłowiańskich republik, przedsiębiorstwa z Czarnogóry wypadły bardzo słabo – ani jedno nie zostało uwzględnione w pierwszej pięćdziesiątce. Czarnogórskie spółki zajmują miejsca dopiero między 70 a 78, czyli na samym końcu stawki.

Według klasyfikacji Coface najwyżej, na 70 pozycji notowana jest EPCG, spółka z branży elektroenergetycznej (258,5 mln EUR przychodu). Dalej są na 73 miejscu Jugopetrol ( branża paliwowa – 191,6 mln EUR), na 75 pozycji KAP (hutnictwo – 173,6 mln EUR) i Voli na  77 miejscu (markety i hipermarkety – 118,1 mln EUR). Na ostatniej, 78 pozycji znalazła się firma telekomunikacyjna Telekom, z przychodem w wysokości 116,8 mln EUR.  Z wymienionych spółek tylko Jugopetrol zdołał w 2011 r. zwiększyć przychody (o 21%), pozostałe zanotowały spadki, w tym EPCG i Telekom o 1%,  KAP o 31%, natomiast absolutny rekord należy do  Voli, który zanotował spadek przychodów w stosunku do roku poprzedniego aż o 39%.

Taki wynik największych czarnogórskich przedsiębiorstw nie napawa optymizmem, zwłaszcza w kontekście ambitnego celu, jakim jest dołączenie przez Czarnogórę do Unii Europejskiej. Rodzime firmy mogą okazać się zbyt małe i słabe, aby rywalizować na jednolitym rynku z wielkimi europejskimi korporacjami, o wielokrotnie większym kapitale.

Na czele listy uplasowały się spółki związane z branżą paliwową: INA z Chorwacji (3,4  mld EUR), Petrol ze Słowenii (2,8 mld EUR) i NIS z Serbii (1,7 mld EUR). Wszystkie spółki z podium w 2011 r. odnotowały wzrost przychodów. Wśród 50 najbardziej dochodowych spółek znalazło się po 15 przedsiębiorstw z Serbii i Słowenii, 14 z Chorwacji, 4 z Macedonii i tylko 2 z Bośni i Hercegowiny.

Coface to francuska grupa finansowa, specjalizująca w raportach handlowych przedstawiających zdolność kredytową firm i przez to zwiększająca bezpieczeństwo transakcji.

 

Źródło: vijesti.me, seebiz.eu, ekapija.com, vakat.ba

 

 

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE