Home / Polska i Bałkany / Czarnogórskie gminy toną w długach

Czarnogórskie gminy toną w długach

Długi czarnogórskich gmin w pierwszym kwartale tego roku przekroczyły 115 mln EUR. Najbardziej zadłużona jest Podgorica (ok. 31 mln euro), następnie Nikšić (15,7 mln), Pljevlja (9,46 mln), Kotor (8,7 mln) i Budva (6,7 mln). Swoimi środkami najoszczędniej dysponowały głównie gminy z północy kraju. Wśród najmniej zadłużonych samorządów w czołówce znalazły się: Mojkovac (157 tys. EUR), Andrijevica (249 tys.), Žabljak (270 tys.), Plav (347 tys.) i Plužine (357 tys.) – podaje Ministerstwo Finansów.

Nadmierne zadłużenie gmin nie sprzyja rozwojowi gospodarki w kraju. Kłopoty finansowe gmin wynikają nie tylko z trwającego kryzysu, przez który mają one mniejsze przychody, ale i z powodu nadmiernej liczby pracowników (nawet do 10%). Samorządy muszą znaleźć nowe źródła finansowania i we współpracy z państwem rozwiązać ten problem.

Ministerstwo Finansów twierdzi jednak, że nie ma wpływu na to, w jaki sposób gminy zarządzają swoim budżetem. Nie pozwala na to Ustawa o samorządzie terytorialnym i Ustawa o finansowaniu samorządu terytorialnego, w której jest mowa o autonomii gmin w zakresie wykonywania zadań i korzystania z funduszy do nich należących.

 

Źródło: bankar.me, seebiz.eu, vijesti.me

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE