Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogórskie produkty będą chronione oznaczeniem pochodzenia
Żywność w Turcji - aa.com.tr

Czarnogórskie produkty będą chronione oznaczeniem pochodzenia

Z okazji obchodów Dnia Europy w piątek wieczorem w mieście Herceg Novi odbyła się  konferencja tematyczna pod tytułem „Proces integracji Czarnogóry z UE. Europejskie standardy i sposoby ochrony rodzimych produktów żywnościowych”.

Czarnogóra posiada produkty, które mogą być rozpoznawane na świecie. Przywracanie produkcji dawno zapomnianych artykułów otwiera możliwość tworzenia nowych marek a wśród nich są wina, ser, ziemniaki, oliwa z oliwek, górski miód, piwo „Nikšićko pivo”, jagody z miejscowości Plav, jak również inne tradycyjne specjalności – oznajmił minister rolnictwa dr Petar Ivanović.

Jak zapewnił, ochrona produktów rolnych i spożywczych z oznaczeniami pochodzenia i tradycyjnych specjalności umożliwia producentom żywności zwiększenie wartości rynkowej ich produktów, a poprzez jasne informacje o pochodzeniu produktu konsumenci są lepiej chronieni  przed nabyciem podróbek.  Na świecie wciąż wzrasta udział produktów wysokiej jakości o dobrej reputacji, ale jest on również znaczącym narzędziem marketingowym w ostrej rozgrywce o klientów na rynku zagranicznym. Żywność z geograficznym oznaczeniem pochodzenia sprzedawana jest głównie w krajach UE, jednak jedna piąta jest eksportowana, głównie do USA – dodał Ivanović.

W Unii Europejskiej zarejestrowanych jest 658 produktów z oznaczeniami pochodzenia. Francja i Włochy są absolutnymi liderami i  z nich pochodzi aż 60%  produktów z całkowitego obrotu żywności z oznaczeniami pochodzenia. W Serbii pod ochroną oznaczenia geograficznego pochodzenia jest 44 produktów, podczas gdy za granicą chroniony jest tylko miód „Homoljski med”, ajwar „Leskovački ajvar” i wino „Bermet”. Chorwacja natomiast posiada wiele rodzimych marek, jednak przed przystąpieniem do UE zabezpieczyła tylko 12 produktów spożywczych.

W Czarnogórze jeszcze nie ma chronionych produktów. Krajowa szynka parmeńska posiada geograficzne oznaczenie, zgodnie z prawem obowiązującym w SCG (Serbia i Czarnogóra), ale ta rejestracja powinna teraz zostać odnowiona – poinformował minister zaznaczając, że jest to główny powód dlaczego czarnogórskie produkty nie podlegają ochronie prawnej.

Konsekwencje wynikające z dostosowania się do przepisów UE, zmiany warunków rynkowych i trendów w handlu są tym, co dotyczy przede wszystkim konsumentów. Jakość produktów musi być wyznacznikiem naszego eksportu. Ważne jest abyśmy na tym etapie stworzyli najlepszą strategię. Przykład Chorwacji i Słowenii powinien nam służyć jako ostrzeżenie, ale również jako możliwość, aby na tak wczesnym etapie zacząć myśleć o tym, co jest w interesie Czarnogóry. Możliwości są wielkie. UE wyróżnia trzy rzeczy – jedna to chronione pochodzenie geograficzne, chronione oznaczenie pochodzenia i tradycyjny sposób produkcji. Te trzy elementy są kluczowe, aby ochronić te produkty, które posiadają większą wartość na rynku. Rynek żywności i napojów w UE jest wart 956 mld EUR, z czego 54,3 mld EUR to produkty posiadające ochronę pochodzenia. PKB Czarnogóry wynosi około 3,2 mld EUR. Wewnątrz UE 60% produktów, które mają chronione pochodzenie spożywa się na lokalnym obszarze – oświadczył Pejović.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, przygotowywania Ustawy o Produkcji Organicznej, która znajduje się w procedurze parlamentarnej są aktualnie w toku.

Źródło: pobjeda.me

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE