Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Spotkanie wiceministra gospodarki z polskimi ekonomistami

Czarnogóra: Spotkanie wiceministra gospodarki z polskimi ekonomistami

 

Rafet-Husović-sa-Poljacima.pobjeda.me

 

Wartość wymiany handlowej między Czarnogórą a Polską wyniosła w ubiegłym roku ok. 10 mln EUR, co nie jest rezultatem zadowalającym. Należy podjąć dalsze działania zmierzające do polepszenia kontaktów gospodarczych pomiędzy tymi krajami, aby osiągnąć poziom odzwierciedlający realne możliwości – ogłosił wicepremier Czarnogóry, Rafet Husović po spotkaniu z delegacją polskich ekonomistów kierowaną przez wiceministra gospodarki Polski, Andrzeja Dychę.

– Przed kilkoma laty w Czarnogórze pojawił się pierwszy polski inwestor i, o ile nam wiadomo, jest bardzo zadowolony z pracy w tym kraju. Pragnę wyrazić moją wdzięczność dla Rządu Czarnogóry za pomoc we wprowadzaniu polskich inwestycji na rynek i mam nadzieję, że współpraca będzie owocna również w przyszłości – powiedział Dycha.

Husović podkreślił z kolei, że wsparcie udzielane Czarnogórze przez Polskę na drodze do Unii Europejskiej i NATO ma ogromne znaczenie. Wicepremier liczy, że dobra współpraca będzie kontynuowana, szczególnie w dziedzinie rolnictwa, turystyki, handlu, inwestycji oraz rozwoju regionalnego.

Efektem spotkania były również ustalenia dotyczące wizyty czarnogórskiej delegacji w Polsce w celu wymiany doświadczeń na temat rozwoju regionalnego oraz obszarów wiejskich, jak i zarządzania unijnymi funduszami przedakcesyjnymi, które to Polska najlepiej wykorzystała ze wszystkich państw członkowskich.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że północna część kraju jest słabiej rozwinięta w sensie ekonomicznym, dlatego interesujące jest dla nas doświadczenie Polski związane z wolnymi strefami ekonomicznymi – chcielibyśmy w podobny sposób wykorzystać je w Czarnogórze, aby rozwiązać ten problem – dodał Husović.

 

Źródła: pobjeda.me, cdm.me

 

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE