Home / Bałkany / Macedonia / Czarny Piątek Trzynastego. Zabójstwo 5 osób. Macedonia w szoku

Czarny Piątek Trzynastego. Zabójstwo 5 osób. Macedonia w szoku

Macedonia znalazła się w głębokim szoku po tym jak w nocy z czwartku na piątek, w  pobliżu sztucznego jeziora Żelezarsko we wsi Smiljkovci niedaleko Skopja, znaleziono ciała czterech młodych chłopców i jednego mężczyzny narodowości macedońskiej. Policja przesłuchała w sprawie ponad 30 osób. Motywy zbrodni nie są na razie znane.

Ofiarami są młodzi mieszkańcy miejscowości Radiszani i Ljubotenski Pat w wieku od 18 do 21 lat – Filip Slavkovski, Aleksandar Nakjovski, Cvetanczo Acevski i Kire Triczkovski oraz prawdopodobny świadek zbrodni, 45-letni Borcze Stevkovski z Creszeva. Młodzi chłopacy, w czwartek ok. godz. 15 wybrali się razem na ryby do pobliskiego jeziora. Ich ciała, które 7 godzin później znaleźli pobliscy rybacy, znajdowały się przy drodze do jeziora. Wokół ofiar znaleziono łuski po nabojach. Ciała poddane zostały autopsji.

Po informacji o dokonanej zbrodni, zszokowani mieszkańcy Smiljkovci i Creszeva wyszli w piątek z domów zapalając świece ku pamięci ofiar, inni zablokowali autostradę. Mieszkańcy Radiszani, jak podało belgradzkie Radio B92, oskarżając o zbrodnie miejscowych Albańczyków, obrzucili ich domy kamieniami. Wśród blokujących autostradę znalazły się młode osoby w kapturach na głowie, które  obrzucali kamieniami zablokowane pojazdy. Uszkodzono pięć samochodów i jeden autobus. Wykrzykując nacjonalistyczne hasła, grożono napaścią na domy Albańczyków w miejscowości Butel. Siły policyjne wysłane w okolice tych miejscowości podjęły działania, by zapanować nad sytuacją. Funkcjonariusze Sił Specjalnych z tarczami w dłoniach i sprzętem bojowym zablokowali drogi do Butel, Radiszani oraz Ljubotenski Pat. Władze Macedonii wezwały zaś obywateli do powstrzymania się od przemocy i zwróciły do mediów, by były ostrożne w przekazywaniu informacji, mogących doprowadzić do napięć na tle etnicznym. Wyrazy współczucia rodzinie i prośbę o powściągliwość do mieszkańców Macedonii przekazał Prezydent Giorge Ivanov.

– Głęboko współczuję rodzinom tragicznie zmarłych osób. Zdecydowanie potępiam ten haniebny i morderczy akt. W chwilach głębokiego smutku najmniej potrzebne jest nam jakiekolwiek nadużycie tego tragicznego wydarzenia. Apeluję o rozsądek i odpowiedzialność – powiedział w oświadczeniu Ivanov.

Według ekspertów ds. bezpieczeństwa konieczne jest szybkie rozwiązanie sprawy i znalezienie winnych, by zapobiec spekulacjom na temat tego, kto dokonał zbrodni. Macedonii grozi bowiem to, że agresywnie nastawiona młodzież weźmie sprawy w swoje ręce i doprowadzi do zamieszek na tle etnicznym.

– Fakt, że śmierć poniosło 5 osób, jest poważnym wskaźnikiem pogarszającego się stanu bezpieczeństwa w kraju, niezależnie od motywów zbrodni. Jest to tragedia, jakiej kraj nie pamięta od ostatnich 20 lat. Dlatego w interesie obywateli i władz, jest jak najszybsze rozwiązanie tej sprawy, by znaleziono sprawców i powstrzymano ewentualną reakcję zainteresowanych stron. Najgorszym rozwiązaniem będzie jeśli ludzie sami wezmą sprawy w swoje ręce – stwierdził analityk Stevo Pendarovski.

Pogrzeb tragicznie zmarłych chłopców odbędzie się dziś, w przededniu prawosławnej Wielkanocy.

Źródło: utrinski.com.mk, novamakedonija.com.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE

każdy, kto zna sprawę, wię, że tu nie chodzi o konflikt religijny tylko o terytorialny….a na razie sprawcy są nieznani, więc pogadajcie sobie wtedy kiedy się poznają i nie osądzajcie.

Niestety, w krajach, gdzie ludność jest przemieszana etnicznie, takie zbrodnie łatwo mogą doprowadzić do zbrojnego konfliktu. W kraju znacznie bardziej homogenicznych, jak Polska, zbrodnie łatwiej potraktować njako akty zwykłego bestialstwa, lub zewnętrznych wrogich sił (Żydów, Masonów), nie skutkuje to jednak zamieszkami na tle etnicznym. Niech Bóg ma tych młodych w swojej opiece!

Tak się mieszka razem z muzułmanami. Szereg konfliktów w naszej ludzkiej historii dowodzi że najlepsze są państwa jednonarodowe i jednoreligine bez akcentow nacjonalistycznych.

Ty wiesz w ogóle o czym mówisz człowieku?? Nie wiem gdzie Ty masz państwo jednonarodowe i jednowyznaniowe bez akcentów nacjonalistycznych;]