Home / Bałkany / Chorwacja / Czas na chorwacki karnawał w Rijece
rijeka karnawal - rijekadanas.com

Czas na chorwacki karnawał w Rijece

Nadszedł czas karnawału, czas tańców i zabaw, którego korzenie sięgają wielowiekowej przeszłości. Chorwackie miasta wybrzeża znane są z fantazyjnych korowodów i wydarzeń muzyczno-kulturalnych. Najbogatszą i najciekawszą tradycję posiada Rijeka, która zachwyci wszystkich miłośników Chorwacji i dobrej zabawy.

„Bądź kim chcesz!” głosi hasło XXI Rijeckiego Karnawału. Udział w kolorowym i szalonym korowodzie, gdzie króluje radość i beztroska będzie niezapomnianym przeżyciem podczas odwiedzin Rijeki, stolicy Kvarneru. Jedynie pomysłowość i wyobraźnia ograniczają uczestników. Ulice miasta wypełnia tłum przebierańców: pszczółki i muchomorki, antyczni Rzymianie, kowboje i Indianie. Wiele kostiumów nawiązuje do miejscowego folkloru i tradycji. Tak jak na przykład tzw. Zvončari, czyli mężczyźni ubrani w owcze skóry, białe spodnie, koszulę w czarno-białe paski i mosiężne dzwonki zawieszone wokół pasa. Niezbędnymi elementami tego stroju są ponadto maska przedstawiająca zwierzęcą głowę lub kapelusz w kolorowe kwiaty wykonane z bibuły.

Karnawałowe szaleństwo rozpoczyna się od uroczystej ceremonii wyboru Królowej Karnawału (24.01.2014) i symbolicznego przekazania kluczy do miasta Mistrzowi Ceremonii. Innym głównym wydarzeniem w programie jest Karnawałowy auto-rally „Pariz – Bakar” (15.02.14), który jest organizowany od 1990 roku jako parodia słynnego rajdu „Paryż-Dakar”. W tym wyjątkowym na świecie wydarzeniu wszyscy muszą być zamaskowani – od uczestników przez pojazdy wyścigowe po sędziów. Meta znajduje się w miejscowości Bakar, oddalonej 30km od Rijeki. Ciekawym wydarzeniem dla miłośników sportów zimowych jest „Carnival Snowboard Session” (1.02.14). Jest to Międzynarodowy konkurs snowboardowy odbywający się w centrum miasta na torze oddalonym zaledwie kilka metrów od morza. Do celów organizacji tej imprezy potrzebne jest dostarczenie 100m³ śniegu. Dzień kończy się koncertem z różnorodnym programem muzycznym. Dla najmłodszych uczestników zabawy przewidziano osobny dzień, w którym to właśnie dzieci z z całego świata przechodzą barwnym korowodem przez Korzo – główny deptak w mieście. Dziecięca Karnawałowa Parada (22.02.2014) jest nie tylko barwnym korowodem niezliczonych postaci z bajek, ale również gwarantem, że tradycja i duch karnawału zostanie przekazana kolejnym pokoleniom młodych ludzi. Kulminacją karnawału jest Międzynarodowa Karnawałowa Parada (2.03.14), której trasa przebiega przez centrum Rijeki. Wielobarwny tłum roztańczonych ludzi przemierza główne ulice. Uczestnicy łączą się w grupy i przebierają za postacie z bajek, ze świata przyrody, kultury i wiele innych.

Pierwszy oficjalny pochód karnawałowy w Rijece zorganizowano w 1982 roku, a już w 1995 roku miasto stało się członkiem Europejskiej Fundacji Miast Karnawałowych. Rijecki Karnawał w ten sposób dołączył do listy pięciuset najważniejszych wydarzeń w Europie – Top 500 European Events. „The Sunday Times” ogłosił go jednym z najbardziej egzotycznych wydarzeń na świecie, zamieszczając informację o nim w książce „501 must be there events”. Stowarzyszenie turystyki miasta Rijeki otrzymało nagrodę „Złote turystyczne serce” za  najlepszego organizatora imprezy turystycznej w południowo-wschodniej Europie w 2009 roku.

 Źródła: rijecki-karneval.hr, carniva;snowboardsession.com

About Elżbieta Wala

Absolwentka filologii słowiańskiej z Bielska-Białej. Zawodowo pilot wycieczek, głównie na kierunki bałkańskie oraz beskidzki przewodnik górski. Prowadzi pasjonacki blog podróżniczy przepilotka.com z wyjazdów na Bałkany, do Czech i w Beskidy, inspirując czytelników do poznawania tych terenów. Uważa, że nowe miejsca najlepiej poznaje się przez smakowanie lokalnych potraw, słuchanie muzyki i rozmowy z ludźmi. Jeśli nie ma jej w Chorwacji, to jest w górach - tam się wspina, jeździ na rowerze, zimą na skiturach lub po prostu odpoczywa.
KOMENTARZE