Home / Kultura / Literatura / Czas na książkę – 59. Międzynarodowe Targi Książki w Belgradzie
sajam-knjiga

Czas na książkę – 59. Międzynarodowe Targi Książki w Belgradzie

Od 26 października do 2 listopada trwała kolejna edycja Międzynarodowych Targów Książki w Belgradzie. Impreza odbyła się po raz 59., a w tym roku towarzyszyło jej hasło „Czas na książkę”. Według zamysłu jego autorów, slogan ten ma przypominać, że książka jest dobra w każdej chwili, oraz we wszystkich okresach historii. W dzisiejszych czasach, gdy wciąż musimy się spieszyć i mierzyć się z wyzwaniami, książka pozostaje symbolem ponadczasowych wartości. Jej znaczenie nie mija.

Trwające osiem dni wydarzenie zostało zorganizowane przez miasto Belgrad oraz Belgradzkie Targi. W tym czasie na powierzchni 30.512m2 zaprezentowało się około 470 wystawców, w tym ponad 70 zza granicy. Oznacza to, że wystawców było ogólnie mniej niż rok temu (w 2013 roku było ich prawie 900), ale za to na tegorocznych targach większy procent stanowili wystawcy zagraniczni (rok temu było ich ponad 40).

Jak co roku, na belgradzkich Międzynarodowych Targach Książki szczególną rolę pełnił gość honorowy, którym w tym roku były Chiny. Przedstawiciele tego państwa otrzymali rok temu symboliczną Otwartą Książkę od Polski. Chińska delegacja liczyła około 200 osób, w tym 100 wydawców, którzy prezentowali ok. 5000 publikacji. Dział Chińskiej Republiki Ludowej zajmował ok. 1000m2 i mieściły się na nim rozmaite stoiska prezentujące między innymi historię druku w Chinach, serbskie przekłady chińskiej literatury (i odwrotnie), ludową kulturę Chin i wiele innych. Gość honorowy uczestniczył między innymi w uroczystym otwarciu 26 października, a także w forum dyskusyjnym dzień później. W ramach targów odbyły się też Dni Kina Chińskiego oraz liczne wystawy fotograficzne.

Oprócz przedstawicieli Chin w Targach wzięli udział goście i wystawcy z wielu innych państw, między innymi z państw byłej Jugosławii, Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Holandii, Austrii, Rosji a nawet z Iranu czy Angoli. Swoje przedstawicielstwo miał także EUNIC, którego stoisko prezentowało możliwości współpracy w dziedzinie kultury w państwach Unii Europejskiej. Przedstawiono tam możliwości współpracy w ramach m.in. Instytutu Goethego czy Instytutu Cervantesa.

Oprócz tego, ważnymi punktami na mapie targów były wydarzenia związane z trzema ważnymi rocznicami: 200 lat od wydania pierwszego dzieła Vuka Karadžicia, 150 lat od narodzenia Branislava Nušicia, oraz 100 lat od rozpoczęcia I Wojny Światowej. Tradycyjnie przyznano także nagrody. Za najlepszego wydawcę uznano Zavod za udžbenike zaś za najlepsze przedsięwzięcie wydawnicze minionego roku – wspólną publikację Nowosadzkiego Prometeja i RTS-u Serbia 1914-1918.

59. Międzynarodowe Targi Książki w Belgradzie zakończyły się 2 listopada wieczorem, kiedy to ambasador Chin, Li Manchang przekazał Otwartą Książkę przyszłorocznemu gościowi honorowemu – Rosji, którą reprezentował ambasador Aleksandar Chepurin. Federacji Rosyjskiej przypadnie zaszczyt pełnienia tej funkcji podczas jubileuszowego, 60. wydania imprezy.

Źrodła: tanjug.rs, beogradskisajamknjiga.com

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE