Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Czechy: demonstracje przeciwko kosowskiej prezydent Jahjadze

Czechy: demonstracje przeciwko kosowskiej prezydent Jahjadze

Podczas gdy były prezydent Czech, Vaclav Havel, otwierał w niedzielę Forum 2000, przed budynkiem, w którym odbywa się konferencja, zebrała się grupa demonstrantów narodowości czeskiej i serbskiej, którzy wyrazili w ten sposób swoje niezadowolenie z powodu obecności prezydent Republiki Kosowa, Atifete Jahjagi na spotkaniu.

Havel mówił o potrzebie wymiany różnych światopoglądów, przypominając jednocześnie, że Forum 2000 ma ciekawą tradycję. Podczas trwania konferencji przed budynkiem protestowały dziesiątki przeciwników niepodległego Kosowa, zorganizowanych przez Jaroslava Foldyna, urzędnika z czeskiej partii socjaldemokratycznej, pochodzenia serbskiego. Demonstranci już zapowiedzieli na wtorek i środę dalsze wystąpienia przeciwko obecności Jahjagi w Czechach.

Prezydent Kosowa Atifete Jahjaga bierze udział w praskim forum z zaproszenia Vaclava Havla. Na forum wygłosi przemówienie oraz weźmie udział m.in. w debatach na temat: „Perspektywy demokracji i przestrzeganie prawa w XXI wieku”, „Przestrzeganie prawa a globalne wyniki gospodarcze”, „Biznes i korupcja”.

 

Tekst: kosova.info, tłum. i red. K.D.

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE