Home / Bałkany / Albania / Czechy oraz Węgry wspierają albańskie aspiracje unijne

Czechy oraz Węgry wspierają albańskie aspiracje unijne

 

Albania może liczyć na poparcie Czech oraz Węgier na drodze do integracji z Unią Europejską, usłyszeli przywódcy albańskiego państwa, prezydent Bamir Topi od ambasador Republiki Czeskiej w Tiranie Bronislavy Tomasovej, oraz odwiedzający Budapeszt premier Sali Berisha od szefa rządu Węgier Viktora Orbana.

Podczas spotkania ambasador Tomasova podkreśliła również potrzebę rozwoju i ekspansji handlu, jak też współpracy gospodarczej między Albanią i Czechami. Szczególną uwagę zwróciła na rozwój sektora energetycznego, turystyki, infrastruktury i edukacji.

Równie duże poparcie w kwestii integracji europejskiej Albania otrzymała od Węgier, chociaż pochwały albańskiej demokracji w wykonaniu Viktora Orbana należy umieścić w kontekście jego ostatnich głośno krytykowanych przez Unię Europejską reform ustrojowych.

– Myślę, że Komisja Europejska Komitet nie powinien trzymać się z daleka od Albania i  kraj ten nie powinien być krytykowany – mówił Orban. – Premier Berisha pracował wiele lat przy budowie tej demokracji, a biorąc pod uwagę, że w kraju tym panowała jedna z najpoważniejszych dyktatur, premier Berisha stworzył niesamowite dzieło, a mianowicie demokrację ze standardami europejskimi.

Według Orbana demokracja Albanii nie pozostawia nic do życzenia.

Oprócz kwestii politycznych omawiano również perspektywy współpracy gospodarczej. Sali Berisha zaprosił węgierskie firmy do inwestowania w budowę i modernizację albańskiej infrastruktury.

Albania zamierza również skorzystać z węgierskich doświadczeń w dziedzinie rozwoju i poprawy jakości edukacji, dodał premier.

 

Źródło: Bota Sot, Koha Jone: 1, 2

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE