Home / Bałkany / Czerwony alarm w Słowenii, 100 tys. domów bez prądu
775606

Czerwony alarm w Słowenii, 100 tys. domów bez prądu

Agencja Ochrony Środowiska (Arso) ze względu na warunki pogodowe ogłosiła w niedzielę 2 stycznia w całej Słowenii czerwony alarm, który oznacza najwyższy stopień zagrożenia.

Czerwony alarm informuje, że można spodziewać się burzliwych zjawisk meteorologicznych, a na wielu obszarach pojawia się możliwość poniesienia poważnych szkód materialnych oraz ryzyko zaistnienia wypadków. Alarm ten ostrzega również o zagrożeniu życia ludzkiego, zawiadamia Agencja Ochrony Środowiska.

Na skutek opadów śniegu oraz oblodzenia około 10% całego społeczeństwa zostało pozbawione energii. Sytuacja przedstawia się najgorzej w okolicach Lublany, gdzie z brakiem prądu zmaga się około 60 tys. gospodarstw. W regionie Primorska w najgorszym położeniu znajdują się miejscowości Pivka oraz Postojna.

Ministerstwo Edukacji, Nauki i Sportu wzywa dyrektorów szkół średnich oraz podstawowych do odwołania zajęć w najbliższych dniach. Najprawdopodobniej 75% placówek w całym kraju odwoła jutro zajęcia.

Ze względu na zawalone drzewa na terenie Słowenii zablokowanych jest kilkadziesiąt dróg. Z powodu oblodzenia trakcji kolejowych pojawiają się opóźnienia na trasie Lublana – Jesenice. Na odcinku Jesenice – Kranj zamiast pociągów kursują aktualnie autobusy. Problemy zaczęły się również pojawiać na trasie Maribor – Zidani Most.

Obecnie największym problemem jest dostarczanie energii elektrycznej. Słowenia poprosiła o pomoc sąsiednie państwa oraz Unię Europejską. Agregaty prądu są transportowane z Austrii, Czech oraz Niemiec.

Źródło: delo.si, rtvslo.si, dnevnik.si

About Agnieszka Pajor

Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Była stypendystką programów Erasmus oraz CEEPUS, dzięki którym studiowała w słoweńskim Koprze oraz w chorwackim Zadarze i Osijeku. Bezgranicznie zakochana w kolorach Adriatyku, przyrodzie Bośni i Hercegowiny oraz muzyce Đorđe Balaševicia.
KOMENTARZE