Home / Społeczeństwo / Czesi kręcą film o Cyrylu i Metodym

Czesi kręcą film o Cyrylu i Metodym

UNESCO ogłosiło rok 2013 rokiem Cyryla i Metodego – słowiańskich misjonarzy i nauczycieli, którzy przybyli z Bałkanów na Morawy przed 1150 laty.
W Pradze, na niedawno odbytym panelu czeskich filmów przedstawiono wyjątkowy projekt filmu, który będzie realizowany jeszcze w tym roku – historię przybycia Cyryla i Metodego na teren dzisiejszych Czech.
Film pod tytułem „Cyryl i Metody – apostołowie Słowian”, wyreżyseruje Petr Nikolajev. Oprócz filmu, we współpracy z telewizją czeską, powstanie serial telewizyjny wyprodukowany przez BBC. A sam film będzie klasycznym dramatem. Pojawi się w nim także postać lobbysty, który pociąga za sznurki wydarzeń historycznych, jakkolwiek takiej osoby nie ma w historycznych annałach.
Filmowcy rozpoczną zdjęcia w Stambule, następnie będą kręcić w Azerbejdżanie, Rzymie i Wenecji, a także na Morawach, w Niemczech, Polsce, Ukrainie, Austrii, Słowenii, Chorwacji, Serbii i Rumunii. W filmie, który ma trwać około 120 minut, wystąpi niemal 80 osób. Jego budżet szacuje się na blisko 2,5 mln EUR, co czyni go jednym z najdroższych czeskich filmów w historii.
Obraz przedstawiający religijną i kulturową misję głównych bohaterów, ich cierpienie i ofiarność, ma uświadomić widzom, że bez silnych moralnych i duchowych podstaw nie będzie możliwa zgoda wśród narodów europejskich.

Źródło: politika.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE