Home / Bałkany / Czarnogóra / Członkostwo Czarnogóry w NATO wpłynie na stanowisko Serbii
Crna-Gora-NATO - novosti.rs

Członkostwo Czarnogóry w NATO wpłynie na stanowisko Serbii

Członkostwo Czarnogóry w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego pozytywnie wpłynie na opinię obywateli Serbii o tym sojuszu, uważa prezes Rady Atlantyckiej Serbii, Vladan Živulović. Ocenił, że postawa wobec NATO może się zmienić dzięki wsparciu państwa i mediów.

Živulović powiedział, że wiadomości przekazywane Czarnogórze z Walii (po szczycie NATO w Newport), są bardzo pozytywne. Przypomniał jednocześnie, że oczekiwano iż kraj otrzyma zaproszenie na tegoroczne spotkanie członków sojuszu. – Niestety, ale pojawiły się problemy na Ukrainie i z Państwem Islamskim. Członkowie Sojuszu byli zbyt zajęci tymi sprawami i nie mieli czasu by podjąć kroki i wysłać zaproszenie. Jest jednak pewne bo obiecano to Czarnogórze i nie mam wątpliwości że do końca 2015 roku takie zaproszenie zostanie przekazane.
– Chodzi także o kryzys w Syrii, Iraku i na Ukrainie. Cała uwaga sojuszu, skierowana jest w tej chwili na tych wydarzeniach. Z drugiej strony, jest to w pewien sposób pozytywny czynnik bo oznacza, że NATO z pewnością chce się wzmacniać i rozwijać.
Według Živulovicia, Czarnogóra spełniła wszystkie wymagania i należy już jedynie kontynuować tę tendencję. Uważa, że fakt, iż członkostwo Czarnogóry jest już prawie pewne, wpłynie pozytywnie na opinię publiczną w Serbii. Tam jednak mamy jeszcze problem z przyjęciem neutralnej pozycji przez władzę. – Opinia publiczna może łatwo zmienić zdanie. Dopóki przestrzeń mediów jest zamknięta dla tego tematu i dopóki władza nie zadeklaruje swojego stanowiska i będzie trwać w neutralnej pozycji, do tego czasu obywatele będą negatywnie nastawieni do tego pomysłu.
Przystąpienie Czarnogóry do NATO na pewno pomoże zwiększyć procent osób, które popierają pomysł integracji ponieważ Serbia praktycznie cała jest już otoczona krajami członkowskimi lub oficjalnymi kandydatami do członkostwa. Pozostaje więc jeden czarny punkt na mapie który, moim zdaniem, jest nielogiczny i nie ma dla takiej postawy wytłumaczenia, powiedział Živulović.

Źródło: rtcg.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE