Home / Kultura / Czołowe muzea Stambułu współpracują z Google
1414189780845

Czołowe muzea Stambułu współpracują z Google

Przez długi okres czasu tureckie muzea i galerie sztuki wydawały się być odporne na uroki internetu. Aby zobaczyć wspaniałe dzieła sztuki w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Stambule trzeba pojechać tramwajem aż do Karaköy. Wystawami w SALT Galata mogą nacieszyć się jedynie ci, którzy dokonają wysiłku przejażdżki aż do siedziby galerii przy ulicy Bankalar.

Jednakże w przeciągu kilku poprzednich miesięcy, sprawy przyjęły inny obrót. Dzięki Instytutowi Kultury Google, który przechowuje w swoich cyfrowych archiwach miliony artefaktów z muzeów i kolekcji sztuki, skierowanie takiego poszukiwacza na właściwą stronę internetową stało się ważniejsze od przywiezienia pasażera pod właściwy adres. Niektóre z najważniejszych instytucji kultury, takich jak Muzeum Brytyjskie, Narodowe Muzeum MAXXI w Rzymie i Muzeum Leopolda w Wiedniu, współpracowały z Google i nadal oferują swoje zbiory użytkownikom internetu za darmo i bez wysiłku.

- Google partnerowało setkom muzeów, instytucjom kultury i archiwom w celu wirtualnego zagospodarowania kulturalnych skarbów świata – jak podaje strona internetowa – Wraz z oddaną ekipą pracowników, tworzymy narzędzia, dzięki którym sektor kultury prezentuje więcej ze swego rożnorodnego dziedzictwa w internecie, powodując, że jest ono dostępne dla wszystkich. Możecie tutaj znaleźć dzieła sztuki i strony poświęcone lądom i cudom natury, jak i cyfrowe ekspozycje opowiadające historie na całym świecie spoza źródeł instytucji kulturalnych.

W Stanach Zjednoczonych 78 instytucji jest reprezentowanych na platformie Instytutu Kultury Google. Liczba tureckich centrów kultury jest porównywalnie niższa, ale działalność jest na najwyższym poziomie. Muzeum Sztuki Współczesnej Elgiz, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Stambule, Muzeum Pera, Muzeum Sakıp Sabancı i SALT otworzyły swoje siedziby w Instytucie Kultury Google. Mimo że Google wyszło z inicjatywą już w 2011 r., dopiero dwa lata temu powstał instytut. W październiku 2012 r. podano 42 nowe historyczne wystawy, włączając w to «Dzień D » (prezentujące sławne lądowanie w Normandii wraz z kolorowymi fotografiami, listami prywatnymi i nakazami), Koronację Królowej Elżbiety II-ej i Tragiczną Miłość w Auschwitz (historia pary, która próbowała uciec z Auschwitz).

Instytut przyciąga uwagę zwiedzających z całego świata dzięki stale powiększającej się liście partnerów, na której możemy teraz znaleźć Dom Anny Frank w Amsterdamie, Stołeczne Muzeum Auschwitz-Birkenau w Polsce, Polskie Muzeum Historyczne i Smithsonian Freer and Sackler Galleries w Stanach Zjednoczonych.

Platforma Instytutu Kultury Google jest bardzo łatwa w użyciu. Po wybraniu opcji SALT z sekcji „kolekcje”, gość ma do wyboru 6 różnych wystaw w tym jedną na temat Banku Osmańskiego, Centrum Kultury Atatürka, Budynku Opery w Stambule i szkiców nowego centrum. Można godzinami myszkować w skrzętnie poukładanych przez profesjonalnych archiwizatorów informacjach.

Źródła: dailysabah.com

About Magdalena Malec

Studentka (już prawie absolwentka!) Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębia tajemnice trzech języków obcych, co wiąże się z częstym płaczem i zgrzytaniem zębów. Jej miłością są j. obce, choć to trudny i burzliwy związek (patrz wyżej). Jej największą pasją jest język i kultura turecka, podróże, rzewna muzyka orientalna, poetyckie tureckie kino i taniec wschodni. Zafascynowana różnicami kulturowymi między krajami arabskimi, Iranem oraz Turcją, wzdycha po nocach o podbojach lingwistycznych na Bliskim Wschodzie.
KOMENTARZE