Home / Polityka / Czwartkowe posiedzenie słoweńskiego rządu: Zapowiedzi nowych podatków, zwolnienia w sektorze publicznym, powołanie „złego banku”

Czwartkowe posiedzenie słoweńskiego rządu: Zapowiedzi nowych podatków, zwolnienia w sektorze publicznym, powołanie „złego banku”

W czwartek odbyło się posiedzenie rządu, który debatował na temat budżetu i „złego banku”. Gabinet premiera Janšy planuje wprowadzenie nowych podatków, między innymi podatku od nieruchomości wartych ponad 0,5 mln EUR oraz podatku od usług finansowych. Wspomina się również o podwyższeniu podatku VAT na 20% w odniesieniu do niektórych usług i produktów, które dotychczas były objęte podatkiem o wartości 8,5% (gazety, czasopisma, niektóre usługi komunalne itd.), natomiast podatek VAT od produktów spożywczych pozostanie niezmieniony. Mówi się także o ujednoliconym 25-procentowym podatku od właścicieli wynajmujących mieszkania.

Chociaż ministrowie nie chcieli komentować po spotkaniu kwestii zwolnień i obniżek płac w sektorze publicznym, będzie to nieuniknione, jeżeli rząd będzie chciał wdrożyć plan obniżki długu publicznego, który w tym roku ma wynosić 3% PKB, w 2013 roku 2,8%, a w 2014 roku 2,5%.

Władze zdecydowały się na powołanie „złego banku”. Złe aktywa banku zostaną przeniesione do specjalnego funduszu stabilizacyjnego. Instytucja zarządzająca aktywami banku będzie działać w systemie monistycznym (dyrektor będzie mianowany przez rząd na jego wniosek oraz wniosek Banku Narodowego) i będzie zarządzała specjalnym funduszem, w którym będą znajdować się złe aktywa.

Minister finansów Janez Šušterić informuje, że transfer aktywów nie nastąpi automatycznie, ale będą musiały zostać spełnione obowiązkowe kryteria. Które banki będą w stanie tego dokonać i które aktywa będą przeniesione do funduszu, zostanie to ustalone w regulaminie, który rząd ustanowi w porozumieniu z Bankiem Narodowym.

Propozycja ustawy dopuszcza również udzielenie gwarancji państwowej na ten cel w wysokości 4 mld EUR. Na razie wiadomo, że jest to górne oszacowanie wartości złych długów w głównych bankach Słowenii.

Instytucja ta zakończy swoją działalność w 2017 roku, a jeśli zostaną w niej nadal pewne aktywa, którymi trzeba będzie zarządzać – czego jednak nie należy się spodziewać – zostaną one przeniesione do słoweńskiej zarządczej spółki holdingowej.

 

Źródło: delo.si, 24ur.com, rtvslo.si

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE