Home / Gospodarka / Inwestycje / Czy „czarnogórskie Hawaje” zmienią właściciela?

Czy „czarnogórskie Hawaje” zmienią właściciela?

Wyspa Sveti Nikola, nazywana przez miejscowych „czarnogórskimi Hawajami”, pomimo atrakcyjnego turystycznie położenia pozostaje nadal niezagospodarowana. Wysepka znajdująca się w promieniu ok. 1 km od Budvy, jednego z popularniejszych ośrodków wypoczynkowych w Czarnogórze, stale przechodzi w ręce innego właściciela.

Serbski biznesmen Stanko Subotić będący od 2007 r. ostatnim właścicielem ziemi na wyspie Sveti Nikola, jak również właściciel luksusowego i dobrze prosperującego hotelu Villa Montenegro na wyspie Sveti Stefan, miał ambitne plany zagospodarowania „czarnogórskich Hawajów”.  Zamierzał wybudować na wyspie elitarny kompleks turystyczny mieszczący w swym obrębie hotele, wille mieszkalne, kasyno i port jachtowy. Całość zamierzano połączyć pomostem ze starą częścią Budvy, co jeszcze bardziej miało podnieść atrakcyjność czarnogórskiego kurortu. Koszty realizacji projektu szacowano na 0,5 mld EUR, a kapitał inwestycyjny miał pochodzić od inwestorów z Anglii, Rosji czy Belgii.

Na zakup części wyspy Subotić zaciągnął pożyczkę z pierwszego w Prva Banka CG. Jako, że kredyt przez pewien czas nie był spłacany, bank bez powodzenia próbował odzyskać pieniądze wystawiając nieruchomość na sprzedaż. Choć kontrowersyjny biznesmen zwrócił pożyczkę zanim wyspa została odsprzedana, plany inwestycyjne związane z wyspą Sveti Nikola, z nikomu nie znanych przyczyn nie zostały zrealizowane. Do dziś nie wiadomo też, dlaczego poprzedni właściciel nieruchomości Nenad Đorđević zrezygnował z planów zagospodarowania wyspy, sprzedając ją Suboticiowi.

Być może szansą na wykorzystanie potencjału gospodarczego wyspy jest zmiana właściciela, który nie poprzestanie wyłącznie na planach inwestycyjnych. Według niepotwierdzonych informacji, wyspą zainteresowany jest Thaksin Shinawatra, były premier Tajlandii, który dopiero co otrzymał czarnogórskie obywatelstwo. Oficjalnie jednak nie potwierdzono, że planuje on inwestycje właśnie na wyspie Sveti Nikola.

Źródło: bankar.me, novosti.rs

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE