Home / Bałkany / Albania / Czy Albania to już bałkański przyczółek Izraela?

Czy Albania to już bałkański przyczółek Izraela?

Prezydent Albanii Sali Berisha porównał irańskiego przywódcę Mahmuda Ahmadineżada do Hitlera, ponownie pokazując Izraelowi, że ma w jego osobie trwałego sojusznika. Nastąpiło to po wcześniejszej wypowiedzi Ahmadineżada, który nazwał Izrael „wrzodem na Środkowym Wschodzie do natychmiastowego usunięcia”.
Berisha jest zdania, że Iran jest realnym zagrożeniem dla regionu, a retoryka jego prezydenta powinna zmuszać do jak najszybszego zatrzymania irańskiego programu nuklearnego.
Oświadczenie prezydenta Albanii należy traktować nie tylko jako sprzeciw wobec aktualnej polityki Iranu, ale przede wszystkim jako kolejny głos poparcia dla Izraela, z którym ten bałkańskim kraj łączą coraz ściślejsze relacje. Blisko dwuletnia intensyfikacja stosunków dwustronnych osiągnęła uroczysty punkt kulminacyjny podczas niedawnego otwarcia ambasady Izraela w Tiranie. Berisha oświadczył wówczas, że sąsiedzi Izraela zwykli korzystać z antysemityzmu, aby wzmocnić swoje represyjne reżimy. Wcześniej, bo w listopadzie ubiegłego roku, albański prezydent podczas przemówienia w Izraelskiej Radzie ds. Stosunków Międzynarodowych w Tel-Awiwie zasugerował, że relacje Albanii z Izraelem mogą być wzorem dla innych krajów muzułmańskich.
Wzrostu zainteresowania Izraela Albanią należy upatrywać w przystąpieniu tego bałkańskiego kraju do NATO w 2009 r.

 

Źródło: balkaninsight.com

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE