Home / Polityka / Czy Chorwacja wytoczy proces Šešeljowi?
vesti-online.com
vesti-online.com

Czy Chorwacja wytoczy proces Šešeljowi?

W zeszły czwartek Prokuratura Generalna Chorwacji poinformowała, że będzie analizować werdykt Międzynarodowego Trybunały Karnego dla byłej Jugosławii w Hadze, na mocy którego Vojislav Šešelj został uniewinniony od zbrodni wojennych (m.in. na terenie Chorwacji), a następnie zadecyduje czy rozpocznie przeciwko niemu postępowanie.

Zgodnie z doniesieniami chorwackiej agencji prasowo-informacyjnej HINA (Hrvatska izvještajna novinska agencja), już w 2002 roku chorwacka Prokuratura Generalna wniosła pozew do sądu przeciwko dziesięciu podejrzanym o zbrodnie wojenne na ludności cywilnej, w tym przeciwko Vojislavovi Šešeljowi. Postępowanie przeciwko serbskiemu politykowi zostało wstrzymane, po tym jak sprawę przejął Trybunał Karny w Hadze, który zgodnie z prawem międzynarodowym ma pierwszeństwo w prowadzeniu procedur śledczych.

Biorąc pod uwagę fakt, że oskarżenie Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii było kilkakrotnie zmieniane, chorwacka Prokuratura Generalna przeprowadzi analizę nieprawomocnego wyroku w celu porównania oskarżenia i wyroku sądu z przestępstwami, których Šešelj miał się dopuścić w Chorwacji oraz podejmie decyzję o ewentualnym wznowieniu postępowania.

HINA donosi również, że postępowanie przeciwko dziesięciu domniemanym zbrodniarzom wojennym zostało rozpoczęte już w 1995 roku przez sąd okręgowy w Vukovarze na wniosek Prokuratury Generalnej, a 4 kwietnia 2007 roku zostało przeniesione do sądu okręgowego w Osijeku. Wówczas, decyzją sądu, za poszukiwanymi został wysłany list gończy. Postępowanie, oprócz Šešelja, dotyczyło również Veljka Kadijevicia, Blagoja Adžicia, Zvonka Jurjevicia, Božidara Stevanovicia, Životy Panicia, Mileta Mrkšicia, Veselina Šljivančanina, Miroslava Radicia i Gorana Hadžicia.

Na akt oskarżenia składają się zbrodnie wojenne przeciwko cywilom, rannym, chorym oraz jeńcom wojennym, a także zbrodnia niszczenia dziedzictwa kulturowego i historycznego.

W dniu ogłoszenia wyroku przez Trybunał w Hadze, chorwackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nałożyło na Vojislava Šešelja zakaz wjazdu do kraju na kolejne 20 lat.

Źródła: telegraf.rs, vijesti.me, politika.rs

About Dorota Grzegorek

Absolwentka filologii południowosłowiańskiej, geografii politycznej oraz turystyki i rekreacji. Miłośniczka turystyki górskiej, podróży z plecakiem oraz wypraw autostopowych. Interesuje się przede wszystkimi historią i szeroko pojętą kulturą krajów byłej Jugosławii, literaturą i językiem serbskim, podróżami po świecie oraz dziennikarstwem. Jej celem jest zwiedzenie wszystkich kontynentów oraz założenie własnego hostelu w Belgradzie.
KOMENTARZE