Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Czy powstaną Siły Zbrojne Kosowa?
kfor - kosova.org, google.pl

Czy powstaną Siły Zbrojne Kosowa?

Najprawdopodobniej o tym, czy zostaną uformowane Siły Zbrojne Kosowa zadecyduje nowy parlament – tak postanowił premier Hashim Thaçi po tym, jak aktualni parlamentarzyści nie potrafili podjąć tej decyzji w czasie dzisiejszego głosowania.

Głosowanie nad utworzeniem kosowskiego wojska wymaga zmiany prawa, a to narzuca konieczność obecności dwóch trzecich wszystkich parlamentarzystów – ale także dwóch trzecich przedstawicieli mniejszości etnicznych. Serbscy posłowie odmówili uczestnictwa w głosowaniu do czego przekonywali także przedstawicieli mniejszości romskiej, bośniackiej i innych. – Nie idziemy na posiedzenie, ponieważ nie dostaliśmy odpowiedzi na pytanie czy w ramach sił zbrojnych Kosowa będzie miejsce dla mniejszości. – mówił wczoraj Dalibor Jetvić, poseł kosowskiej Niezależnej Partii Liberalnej. Politycy innych niż albańska narodowości uważają, że powstanie armii jest zbędne, ponieważ bezstronne bezpieczeństwo zapewnia KFOR i EULEX. Podkreślają też, że jest to sprzeczne z rezolucją ONZ mówiącą o tym, że to właśnie te międzynarodowe siły mają chronić obywateli i pilnować porządku.

Milovan Drecun, do niedawna przewodniczący komisji ds. Kosowa i Metochii w serbskim parlamencie uważa, że utworzenie Sił Zbrojnych Kosowa wpłynęłoby niekorzystnie na położenie Serbów i pozostałych kosowskich mniejszości, ponieważ armia byłaby niczym innym niż następczynią UÇK (Armia Wyzwolenia Kosowa). Drecun pyta ironicznie, kto zagraża Kosowu, że to chce się zbroić, oraz przypomina, że ważniejsze jest teraz tworzenie Związku Gmin Serbskich.

Profesorowie Wydziału Bezpieczeństwa Uniwersytetu w Belgradzie, Milan Mijalkovski i Zoran Dragušić są zdania, że próba utworzenia wojska jest dążeniem do uzyskania przez kosowskie władze kolejnego atrybutu państwowości. Uważają oni, że Kosowo powinno być raczej demilitaryzowane, a nie zbrojone. Badacze zauważają, że to łamanie rezolucji (jakim jest ich zdaniem samo głosowanie nad utworzeniem sił zbrojnych) jest dopuszczalne dzięki pomocy USA i niektórych państw europejskich.

Ponieważ kosowski parlament nie zdołał przeprowadzić głosowania z powodu nieobecności koniecznej liczby posłów, zostanie rozwiązany. – Parlament, który doprowadza do takiej sytuacji, że nie można głosować nad utworzeniem wojska, nie ma sensu dalszego działania. Zaproponowałem by wybory odbyły się 8 czerwca – skomentował Hashim Thaçi.

Źródła: tanjug.rs, slobodnaevropa.org, novosti.rs, tanjug.rs, b92.net

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE