Home / Polityka / Czy Serbia będzie zmuszona oddać Kosowo za członkowstwo w UE?

Czy Serbia będzie zmuszona oddać Kosowo za członkowstwo w UE?

Clouds from the world

W tym roku 28 czerwca czyli Vidovdan (rocznica bitwy z 1389 roku na Kosowym Polu) będzie dla Serbii podwójnie ważny. Właśnie w tym dniu definitywnie zostanie określona data początku negocjacji akcesyjnych Serbii z UE. Terminy są jasne: na podstawie kwietniowego raportu Komisji Europejskiej, 28 czerwca kraje członkowskie podejmą decyzję o terminie otwarcia negocjacji. Nowa runda rozmów Belgrad – Priština, które maja przynieść konkretne rozwiązania, będzie zatem ostatnim testem przed sporządzeniem raportu.

– Nie wszystko da się rozwiązać w ciągu nocy, ale najważniejsze jest byśmy do 16 kwietnia ocenili, że sprawy idą w dobrym kierunku – komentuje Vincent Degert, szef delegacji UE w Belgradzie. Degert twierdzi także, że dotychczasowe pięć rund rozmów na linii Belgrad – Priština przyniosło prawdziwy postęp, a na początku marca oczekiwane są kolejne rozmowy.

Jedna z posłanek francuskiego parlamentu, która tydzień temu wypowiadała się dla serbskiego pisma „Novosti” twierdzi, że Serbia jest zmuszona uznać Kosowo. Choć nie jest to jeden z oficjalnych warunków stawianych przez UE. Na razie jest wymóg, który nie pojawia się na piśmie. Jak zauważa posłanka obręcz ta zaciska się coraz mocniej wokół Serbii, i w momencie rozpoczęcia rozmów na pewno będą naciski z krajów, które uznały niepodległość Kosowa. – To nie jest, jak już mówiłam, pisemny warunek, ale ani Serbia ani Kosowo nie przystąpią do UE, dopóki całkowicie się nie pogodzą i nie uznają się wzajemnie. I wydaję mi się, że Serbia w tym kierunku podjęła wystarczające działania – dodała posłanka.

Bruksela oczekuje od Serbii przede wszystkim postępu zarówno jeśli chodzi o reformy administracji publicznej jak i wymiaru sprawiedliwości, a także walki z korupcją i dyskryminacją oraz ochrony mniejszości narodowych.

 

Źródło: rs.seebiz.eu, b92.net

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE