Home / Polityka / Polityka regionalna / Czy serbscy Romowie staną się przedsiębiorcami?
Romowie - adevarul.ro

Czy serbscy Romowie staną się przedsiębiorcami?

W Belgradzie rozpoczął się cykl szkoleń dla Romów zainteresowanych założeniem własnego biznesu. Innowacyjny projekt unijny „Europejskie wsparcie na rzecz zatrudnienia Romów” odbywa się we współpracy z miastem i ma na celu umożliwić stu członkom społeczności romskiej założenie własnej działalności gospodarczej. Prezydent Belgradu ma nadzieję w ten sposób, rozwiązać problem bezrobocia wśród serbskich Romów.

Program szkolenia ma obejmować zasady otwierania własnej firmy, wskazówki dotyczące jej prowadzenia oraz podstawowe informacje na temat przepisów prawnych obowiązujących w Serbii. Dla najlepszych uczestników, którzy wykażą się największym potencjałem będą czekać dotacje w wysokości 3 400 euro. W ten sposób władze miasta przy pomocy funduszy Unii Europejskiej mają zamiar zamiast przysłowiowej ryby dać Romom wędkę. Jeżeli projekt okaże się sukcesem i przyniesie oczekiwane rezultaty nastąpi jego kontynuacja.

Odpowiedzialny za program delegat Unii Europejskiej Michael Davenport podkreślił, że każdy ma prawo do podjęcia pracy, wolnego wyboru miejsca zatrudnienia, ochrony przed bezrobociem oraz legalnych i zadowalających warunków pracy.

Faktem jest, że spośród wszystkich mniejszości etnicznych i narodowych zamieszkujących Serbię Romowie są najbardziej narażeni na bezrobocie. Na chwilę obecną blisko 22 tys. Romów jest zarejestrowanych w serbskim Urzędzie Pracy. Zdaniem Michaela Davenporta utworzenie Miejskiego Centrum Społecznej Przedsiębiorczości pokazuje, że jednym z priorytetów władz miasta jest polepszenie sytuacji ekonomicznej najbardziej potrzebujących.

O projekcie oraz idei integracji ekonomicznej mniejszości romskiej z pozostałą częścią społeczeństwa w samych superlatywach wypowiada się również Sekretarz Ministerstwa Pracy – Nenad Ivanišević. „Realizacja tego projektu świadczy o kolejnej próbie podjęcia przez Serbię współpracy z Romami, której głównym założeniem jest zniwelowanie bezrobocia wśród ludności romskiej” – powiedział Ivanišević.

Sami Romowie podeszli do tej inicjatywy bardzo entuzjastycznie. Jeden z uczestników projektu – Safet Osmanović podziękował organizatorom programu za jego realizację oraz zapowiedział, że zdobyte podczas szkolenia umiejętności wykorzysta do założenia własnego luksusowego salonu fryzjerskiego. „Romowie są pracowitym narodem i nie jest prawdą, że unikają pracy.” – powiedział.

Źródło: pressonline.rs, blic.rs, danas.rs

About Dorota Grzegorek

Absolwentka filologii południowosłowiańskiej, geografii politycznej oraz turystyki i rekreacji. Miłośniczka turystyki górskiej, podróży z plecakiem oraz wypraw autostopowych. Interesuje się przede wszystkimi historią i szeroko pojętą kulturą krajów byłej Jugosławii, literaturą i językiem serbskim, podróżami po świecie oraz dziennikarstwem. Jej celem jest zwiedzenie wszystkich kontynentów oraz założenie własnego hostelu w Belgradzie.
KOMENTARZE