Home / Bałkany / Serbia / Czy tym razem w Belgradzie odbędzie się parada równości?
prajd

Czy tym razem w Belgradzie odbędzie się parada równości?

Po raz kolejny w Serbii toczy się dyskusja wokół próby zorganizowania parady równości, zwanej Paradą Dumy. Organizacje środowisk LGBT ustaliły termin marszu na 31 maja. Rząd zapowiedział, że zrobi wszystko by umożliwić organizację przedsięwzięcia, jednak, jak w ubiegłych latach, wiele zależy od oceny bezpieczeństwa.

Przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. praw człowieka i praw mniejszości, Meho Omerović, nazwał tę sytuację „egzaminem dla państwa”. Zdaniem Omerovicia decyzję o tym, czy Parada będzie mogła się odbyć powinny podjąć służby bezpieczeństwa, ponieważ to one będą odpowiedzialne za jej ochronę. Powiedział, że mniejszości seksualne, jak wszyscy obywatele, mają prawo do zgromadzeń i wyrażania swoich przekonań, co jest gwarantowane poprzez konstytucję i ustawy, dodając, że należy pamiętać także o bezpieczeństwie obywateli Belgradu.

Członkowi organizacji broniących praw mniejszości seksualnych nadzieję pokładają w rozpoczętych negocjacjach akcesyjnych z Unią Europejską. Ich zdaniem okoliczności sprzyjają organizacji Parady – w każdym razie bardziej, niż w ubiegłych latach.

Organizacje prawicowe zapowiadają, że tak jak w latach ubiegłych będą starały się zakłócić przebieg marszu. Meho Omerović spodziewa się, że niezależnie od tego, czy Parada się odbędzie, czy też nie, nie sposób uniknąć chuliganów i wandali.

W 2011 roku marsz przerodził się w zamieszki, ponieważ policja nie umiała obronić uczestników przed przedstawicielami kibiców i środowisk skrajnie prawicowych. Tłumacząc się względami bezpieczeństwa władze miasta nie zgodziły się na organizację Parady w 2012 roku, a także w 2013, jednak wtedy manifestacja odbyła się pomimo to.

Żródła: tanjug.rs, slobodnaevropa.org, parada.rs, balkanistyka.org

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE