Home / Gospodarka / Czy wrak Costa Concordia trafi do Turcji?
Costa Concordia - hurriyetdailynews.com

Czy wrak Costa Concordia trafi do Turcji?

W przeciągu kilku tygodni nastąpi rozstrzygnięcie przetargu na demontaż wraku statku wycieczkowego Costa Concordia, który zatonął u wybrzeży Włoch w 2012 r.

Włoskie porty walczą z konkurencyjnymi portami z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Francji oraz Turcji o rozbiórkę statku. Najtańszą opcją byłby wybór Norwegii, Włochy obawiają się, że ze względu na znaczną odległość istnieje obawa, że okaleczony statek może doprowadzić do zanieczyszczenia środowiska na trasie podczas tranzytu.

Tureckie rozwiązanie będzie kosztować ok. 29 mln EUR, podczas gdy włoskie oferty z Civitavecchia niedaleko Rzymu, Piombino w Toskanii oraz Genui na północy są o wiele bardziej kosztowne, powiedział szef agencji ochrony ludności Franco Gabrielli. Civitavecchia znajdująca się najbliżej wyspy Giglio, gdzie znajduje się statek, zażądała 200 mln EUR za usługę rozbiórki wraku.

Włosi wciąż jednak mają nadzieję, że przetarg wygra jeden z włoskich portów, tym bardziej, że wciąż nie znaleziono jednego z ciał.

Ze względów finansowych wybór Turcji okazałby się najlepszym rozwiązaniem, gdyż wszelkie koszty pokrywa właściciel statku, który na ratownictwo wydał już do tej pory 1,1 mld EUR.

Ostateczna decyzja zostanie podjęta na początku maja.

Źródło: turkiyegazetesi.com.tr, lagazzettadelmezzogiorno.it

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE