Home / Polityka / Polityka regionalna / Serbia: Dačić i Thaçi w ONZ

Serbia: Dačić i Thaçi w ONZ

dacic, ban ki-moon - tanjug.rs

Serbski premier Ivica Dačić i premier Kosowa Hashim Thaçi uczestniczyli w piątek w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Premierzy do Nowego Jorku przyjechali dzień po odbyciu siódmej rundy dialogu na linii Belgrad-Priština, która miała miejsce w czwartek (21 marca) w Brukseli. Dačić i Thaçi przedstawili w ONZ swój punkt widzenia na dialog obu państw.

Według Dačicia Belgrad jest otwarty na dialog z Prištiną i zatroskany o poprawne relacje między Serbami i Albańczykami na terenie Kosowa. Zgodnie ze słowami serbskiego premiera decydującym czynnikiem w osiągnięciu porozumienia jest polityczna odwaga i gotowość do kompromisu. Dačić podkreśla, że Serbia jest gotowa przyjąć kompromis, ale „nie jest gotowa na poniżenie czy wymuszenie”.

Premier Serbii, powołując się na raport Sekretarza Generalnego ONZ Ban Ki-moona dotyczący pracy UNMIK w Kosowie i obejmujący okres od 16 października 2012 do 15 stycznia 2013 roku, wskazał na kilka problemów, z którymi wciąż boryka się serbska wspólnota na terenie objętym misją. Do problemów tych należy: ograniczenie prawa do swobodnego poruszania się, niezadowalający poziom bezpieczeństwa, ograniczanie swobody posługiwania się językiem serbskim, utrudniony dostęp do różnego rodzaju instytucji, brak prawa regulującego powrót serbskich wypędzonych, stałe zagrożenie serbskiego dziedzictwa kulturowego i religijnego oraz bezprawne zawłaszczenie mienia należącego do Republiki Serbii. Dačić wskazał również na 93 napady dokonane przez Albańczyków w czasie od 1 października 2012 roku do 31 stycznia 2013 roku na serbską ludność na terenie Kosowa oraz na zniszczenie przez Albańczyków w styczniu br. 102 grobów na cmentarzu prawosławnym.

Hashim Thaçi podczas spotkania w ONZ apelował, by Belgrad zreformował swoje paralelne organa władzy w Kosowie, podkreślając jednocześnie, że Kosowo jest suwerennym państwem i nie da się już tego cofnąć. Premier Kosowa zaproponował podpisanie porozumienia, którym uregulowano by relacje na linii Serbia – Kosowo. W porozumienia tym według Thaçiego powinny się znaleźć serbskie przeprosiny za przewinienia Serbii wobec Kosowa w latach 90. Porozumienie miałoby również gwarantować odszkodowania wojenne. Premier Kosowa twierdzi, że rola Serbii jest „dalej destrukcyjna” i że Serbia wykorzystuje „nielegalne struktury w Kosowie oraz utrudnia bezpieczeństwo i sytuację polityczną”.

Ban Ki-moon podczas swojego wystąpienia podkreślił, że w ostatnim czasie dokonał się znaczący postęp w podniesieniu rangi dialogu Belgrad- Priština. Sekretarz Generalny ONZ twierdzi, że między Serbią a Kosowem są jeszcze trudne i i nierozwiązane dotąd pytania i problemy, ale rozmowy między stronami wskazują na to, że zarówno Serbii jak i Kosowu zależy na pokojowym dialogu. Ban Ki-moon dodał też, że oprócz działań na szczeblu politycznym ważny jest proces pojednania między serbską a kosowską społecznością.

 

Źródła: tanjug.rs, pressonline.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE