Home / Bałkany / Dan Domaćeg Filma, czyli Dzień Krajowego Filmu w Serbii
dan-domaceg-filma-2014-06

Dan Domaćeg Filma, czyli Dzień Krajowego Filmu w Serbii

Dan Domaćeg Filma (DDF) to cykliczna akcja promująca serbskie kino, którą zainicjowały i zorganizowały Filmowe Centrum Serbii oraz Filmkultura. Filmkultura to organizacja zajmująca się promocją edukacji w dziedzinie kultury, sztuki audiowizualnej oraz rozwoju krytycznego myślenia. Projekcie odbywają się przez pierwszy tydzień każdego miesiąca. Seanse mają miejsce raz w miesiącu w każdym z jedenastu miast Serbii biorących udział w DDF, przez 12 miesięcy. Akcja jest bezpłatna dla widzów.

Prezentowane filmy to najczęściej serbskie filmy dokumentalne, które nie były wcześniej dystrybuowane w kinach na szeroką skalę. Filmy prezentowane są z angielskimi napisami, tak by zagraniczni widzowie mogli wziąć udział w projekcji i poznać choć fragment serbskiej kultury. Po każdym seansie widzowie mają okazję porozmawiać z twórcami filmu, co stanowi dodatkową atrakcję.

W każdym z jedenastu miast odbywają się projekcje tych samych filmów, jednak w innej kolejności. Każdy film ma zaplanowaną trasę, np. Film Biba Struja, który we wrześniu emitowany był w Nišu a w zeszłym miesiącu w Vrnjakiej Banji, rozpoczął filmowy listopad w Belgradzie. Biba Struja to biografia Slavišy Pajkića, czyli serbskiego człowieka baterii. Pajkić został okrzyknięty najciekawszym zjawiskiem paranormalnym Serbii. To mężczyzna leczący ludzi prądem, potrafiący w swoim organizmie kumulować energię elektryczną. Od pewnego czasu Pajkić to gwiazda serbskiego show-biznesu. Film porusza temat procesu starzenia się, słabnięcia mocy Pajkića oraz tego jak jego kontrowersyjna kariera wpłynęła na stosunki z rodziną i jego status społeczny. Reżyserami filmu są Dušan Čavić i Dušan Šaponja.

Z Belgradu widzowie mogli przenieśli się do Paneva, gdzie 4 listopada odbyła się projekcja trzech krótkometrażowych filmów, m.in. Yugo, kratka autobiografia wyreżyserowanego przez Minę Đukić. Samochód Yugo to wynik wielkich ambicji, pozorna realizacja jugosłowiańskiego amerykańskiego snu. Yugo miał być symbolem silnego państwa, jednak utożsamiany jest z niepowodzeniem, krajem który się rozpadł oraz spowodował wiele konfliktów i cierpień. Yugo, kratka autobiografia trwa zaledwie trzydzieści minut i składa się m.in. z wywiadów z pracownikami fabryki samochodów Yugo oraz ich użytkowników.

Kontrastującą opowieścią może być Cinema Komunisto, zaprezentowany 6 listopada w Novym Sadzie. To narracja na temat złotego wieku Jugosławii po II wojnie światowej. Film jest bardzo nostalgiczny, krytykując delikatnie ideologię jugosłowiańską usprawiedliwia ówczesnych rządzących ujawniając nieznane dotąd szczegóły historii Jugosławii.

Pełen program akcji z wszystkimi lokalizacjami projekcji oraz harmonogramem seansów dostępny na facebooku Filmukultury pod adresem: https://www.facebook.com/filmkultura/notes.

 

źródła: svet.rs, b92.net, cinemacity.org, facebook.com/filmkultura

About Anna Krause

Studentka filologii bałkańskiej UMK w Toruniu. Pomiędzy nauką serbskich słówek i albańskiej gramatyki czytuje serbskie blogi. Interesuje się popkulturą krajów byłej Jugosławii.
KOMENTARZE