Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Dania: Serbia otrzyma status kandydata

Dania: Serbia otrzyma status kandydata

Serbia pod koniec lutego otrzyma status kandydata, oświadczył Nikolay Vamen, minister ds. europejskich Danii, która przejęła po Polsce przewodnictwo w Radzie UE.
Vamen uważa, że integracja Serbii z Unią przyniesie korzyść obu stronom, mimo kryzysu, z jakim obecnie zmaga się Europa. Zaangażowaniu Danii w kontynuowanie procesu integracji regionu Bałkanów Zachodnich z UE nie przeszkodzi podporządkowanie priorytetów jej prezydencji wyzwaniom gospodarczym, zaznacza Vamen.
Tym samym duński minister zaprzecza jakoby Dania znalazła się w grupie państw (wraz z Austrią, Finlandią, Niemcami, Holandią i Wlk. Brytanią), które na ostatnim szczycie szefów państw UE zabiegały o przełożenie decyzji ws. przyznania Serbii statusu kandydata [taką informację podały agencje prasowe po zakończeniu szczytu – przyp. red.].
Vamen jest także kolejnym politykiem europejskim, który oświadcza, że warunkiem członkostwa Serbii w Unii nie jest uznanie przez nią niepodległości Kosowa:
– Rzeczywiście, UE nie chce u siebie nierozwiązanych problemów regionalnych. Ale żadne państwo unijne nie żądało od Serbii uznania Kosowa. Niemniej, należy znaleźć rozwiązanie, które umożliwi Serbii i członkostwo w UE i unormowanie relacji z Kosowem – zauważa duński minister.

Tekst: smedia.rs, blic.rs, zdjęcie: blic.rs, tłum. i red.: Anna Kasprzak

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE