Home / Bałkany / BiH / Deadline dla budżetu BiH: 31 grudnia?

Deadline dla budżetu BiH: 31 grudnia?

– Do tej pory nie wszyscy byli gotowi do ugody. Nastąpiła zmiana prawa, teraz najpierw zabezpiecza się finansowo instytucje BiH, zadłużenie zagraniczne, a dopiero pozostała po tych operacjach kwota przeznaczana jest dla jednostek terytorialnych. W praktyce, jak również w teorii, jednostki terytorialne mogą zbankrutować, a państwo nie. Każdy kto twierdzi, że państwo potrzebuje 5 mld jest żołnierzem, narodowym bohaterem… Byłem jedynym, który uważa, że państwo potrzebuje tylko tyle, żeby mogło normalnie funkcjonować. Nic ponad to – tłumaczy Nikola Špiric.

Unia Europejska postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i nakłonić polityków BiH do zatwierdzenia budżetu na ten i przyszły rok do końca grudnia. Jakie będą tego skutki? Przewodniczący Rady Ministrów Nikola Špiric uważa, że taka możliwość istnieje, gdy wszyscy będą gotowi do kompromisu. Wciąż trwają rozmowy, które, jak wszyscy mają nadzieję, tym razem doprowadzą do pomyślnego zakończenia sprawy.

Co się stanie po 1 stycznia 2012 roku jeśli budżet nadal nie będzie zatwierdzony? Nikola Špiric odpowiada, że będzie 2 stycznia. Radzi również, żeby wszyscy, także media, przestali nawoływać Wysokiego Przedstawiciela, Valentina Inzka, do narzucenia budżetu, ponieważ ta kwestia należy do władz BiH.

Niestety, jedna z części BiH nie widzi problemu w możliwości niezatwierdzenia budżetu. Milorad Dodik powiedział, że jest za takim finansowaniem państwowych instytucji, który nie będzie obejmować środków na emerytalnych członków Sił Zbrojnych i Funduszu Powrotu Imigrantów.

Według ekonomistów kwestia budżetu jest ważna dla każdego kraju. W BiH budżet jest wykorzystywany przez polityków jako pretekst do ciągłych starć. Tracą na tym najwięcej, jak zazwyczaj, mieszkańcy BiH.

Tekst: mojevijest.ba, 6yka.com, tłum. i red.: Alicja Samolewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE