Home / Bałkany / Czarnogóra / Decydująca faza rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w Chorwacji
split-apartmani-kegalj.com

Decydująca faza rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w Chorwacji

Wielokrotnie na łamach portalu Bałkanistyka wspominaliśmy o tym, że tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) 2020 będzie nosiło jedno z chorwackich miast. Już teraz w tej konkurencji pozostało tylko dwóch chorwackich kandydatów: Rijeka i Split.

Warto nadmienić, że tytuł ESK nadaje się nie tylko na podstawie atutów, jakie miasto posiada w momencie kandydowania, ale również biorąc pod uwagę planowane działania w roku nominacji.

Split, jako stolica Dalmacji i drugie co do wielkości miasto Chorwacji ma duże szanse, zwłaszcza że wraz z nim 15 innych miast i miasteczek (w większości umieszczonych na liście UNESCO) zostało zaproszonych do przyłączenia się do wspólnego projektu. Dodatkowo, były burmistrz Splitu, Jakša Miličić, szczególnie podkreśla znaczenie uzyskania tego tytułu dla rozwoju miasta, porównując jego wagę nawet do rangi gospodarza Igrzysk Śródziemnomorskich, którym był Split w 1979. Istotny jest również fakt, że jeżeli Split odniesie sukces, jego znaczenie będzie jeszcze szersze z uwagi na współpracę z miastami spoza Chorwacji – Mostarem i Kotorem.

Z kolei, Rijeka będąc największym portem, trzecim co do wielkości miastem w Chorwacji z długą, różnorodną i ciekawą historią oraz obecnie największym ośrodkiem uniwersyteckim dla studentów z zagranicy, jest przykładem miasta o wielkim potencjale. W miniony czwartek Szef Departamentu Kultury Ivan Šarar i Doradca ds. Współpracy Międzynarodowej w Departamencie Kultury Irena Kregar Šegota ogłosili uruchomienie strony internetowej (http://www.rijekaepk.eu), która ma na celu konsolidację wszystkich informacji na temat projektu kandydatury, a także działań podejmowanych w ramach nominacji. Będzie można na niej śledzić aktualne wydarzenia związane z realizacją projektu. Wzięto pod uwagę również opinie mieszkańców. W tym celu dano możliwość zamieszczania swoich pytań, pomysłów i porad. W miarę wzrostu intensyfikacji działań, struktura strony będzie również ewoluować.

Decyzja, które z powyższych miast zostanie wybrane do miana ESK w Chorwacji, zostanie ogłoszona w 2016 roku.

Źródła: novilist.hr, dalmacijanews.com

About Elżbieta Wala

Absolwentka filologii słowiańskiej z Bielska-Białej. Zawodowo pilot wycieczek, głównie na kierunki bałkańskie oraz beskidzki przewodnik górski. Prowadzi pasjonacki blog podróżniczy przepilotka.com z wyjazdów na Bałkany, do Czech i w Beskidy, inspirując czytelników do poznawania tych terenów. Uważa, że nowe miejsca najlepiej poznaje się przez smakowanie lokalnych potraw, słuchanie muzyki i rozmowy z ludźmi. Jeśli nie ma jej w Chorwacji, to jest w górach - tam się wspina, jeździ na rowerze, zimą na skiturach lub po prostu odpoczywa.
KOMENTARZE