Home / Gospodarka / Energetyka / Decyzja o modernizacji linii Belgrad – Budapeszt
eko-vozovi

Decyzja o modernizacji linii Belgrad – Budapeszt

Na ostatniej konferencji prasowej wicepremier oraz minister transportu, budownictwa i infrastruktury Serbii Zorany Mihajlović podpisano Program Współpracy Trójstronnej między Chinami, Węgrami i Serbią. Zakłada on m.in. modernizację linii kolejowej Belgrad – Budapeszt. Remont na tej trasie ma się rozpocząć pod koniec tego roku, a zakończyć za dwa lata. Po modernizacji Serbia zyska nowoczesne połączenie kolejowe, a pociąg będzie osiągał prędkość do 200 km/h.

Minister oznajmiła, że Serbia jest krajem otwartym i chcącym się rozwijać. Dodała, że jako minister zrobi wszystko, aby kraj był stabilny również pod względem energetycznym. Mihajlović stwierdziła, że stabilność energetyczna Europy Środkowo-Wschodniej jest kluczem do stabilizacji energetycznej całej Europy.

Minister spraw zagranicznych i handlu zagranicznego Węgier Péter Szijjártó podczas spotkania przypomniał niedawną decyzję o wstrzymaniu realizacji Gazociągu Południowego (South Stream). – To jest bardzo zła wiadomość zarówno dla Serbii, jak i dla Węgier, dlatego też nie mamy innego wyboru jak znaleźć inne rozwiązanie – powiedział.

Według Szijjártó jednym z możliwych rozwiązań jest to, żeby ilość gazu która będzie transportowana poprzez Gazociąg Południowy została doprowadzona do jednego centrum dystrybucji, znajdującego się niedaleko granicy z Grecją, a później przez Grecję, Macedonię, Serbię i Węgry do reszty krajów europejskich.

Minister przyznał, że bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowej powinno być priorytetem nie tylko dla Węgier, ale dla wszystkich krajów europejskich.

Dodał, że o wspomnianym pomyśle rozmawiał już z ministrem energetyki Rosji Aleksandrem Novakiem oraz z serbskim ministrem spraw wewnętrznych Ivicą Dačićem.

Minister spraw zagranicznych i handlu zagranicznego Węgier przyznał również, że Serbia i Węgry to ważne kraje w transporcie odzieży z Chin do Europy.

Ambasador Chin w Serbii Li Manchang podkreślił, że linia Belgrad – Budapeszt nie jest jedynym projektem Serbii wspieranym przez Chiny, nie sprecyzował jednak jakie inne działania miał na myśli. Prawdopodobnie chodzi o budowę obwodnic, autostrad oraz elektrowni cieplnej na terenie Serbii.

źródła: b92.net, rts.rs

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE