Home / Bałkany / Czarnogóra / Delegacja Parlamentu Europejskiego w Czarnogórze

Delegacja Parlamentu Europejskiego w Czarnogórze

W bieżącym tygodniu z wizytą w Czarnogórze przebywa wysoka delegacja Parlamentu Europejskiego, pod przewodnictwem byłego ministra spraw zagranicznych Słowacji Eduarda Kukana, której celem jest monitoring i ocena przygotowań tego kraju do rozpoczęcia na początku czerwca br. negocjacji akcesyjnych z Brukselą. Wśród pochwał nie brak też krytyki.
Jak poinformowali członkowie delegacji, UE na przykładzie Czarnogóry chce dać wszystkim państwom Bałkanów Zachodnich jasny sygnał o zmianie dotychczasowego podejścia wobec potencjalnych kandydatów, którzy powinni być – jak zauważają europarlamentarzyści – bardziej przygotowani do akcesji aniżeli Rumunia i Bułgaria. Negocjacje mają się teraz zaczynać i kończyć na rozdziałach 23 i 24, dotyczących ustanowienia rządów prawa, walki z przestępczością zorganizowaną, korupcją oraz wszelkimi formami dyskryminacji.
Choć sprawozdawca PE Jelko Kacin zapewnia, iż decyzja ws. terminu otwarcia rozmów z Czarnogórą pozostaje niezmienna, niemiecka eurodeputowana Doris Pack wezwała czarnogórskich polityków o zintensyfikowanie prac, a do opozycji zaapelowała o nieblokowanie zmian artykułów konstytucji dot. sądownictwa. Z kolei Słowenka Tanja Fajon – przypominając iż sytuacja mediów na całych Bałkanach jest ogólnie zła – oświadczyła, że władze w Podgoricy powinny szczególnie zadbać o walkę z naciskami na media i dziennikarzy.
Z delegacją PE spotkał się premier Czarnogóry Igor Lukšić, który ocenił, że sukces jego kraju w procesie integracji z UE przyniesie korzyści także całemu regionowi.

Źródło: dw.de, blic.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE