Home / Bałkany / Chorwacja / „Demokratyczna maska na faszystowskiej twarzy Chorwacji” – Oliver Frljić o referendum
Referendum w Chorwacji - 24sata.hr

„Demokratyczna maska na faszystowskiej twarzy Chorwacji” – Oliver Frljić o referendum

Po kontrowersyjnym felietonie Dubravki Ugrešć, kolejny komentator zajął stanowisko w sprawie referendum o definicji małżeństwa. Oliver Frljić, młody reżyser teatralny, zdaje się całkowicie zgadzać z Ugrešić. Frljić znany jest Polakom jako reżyser spektaklu „Nie – Boska komedia” w Starym Teatrze w Krakowie. Spektakl nie został jednak wystawiony, gdyż Dyrekcja Starego Teatru przerwała próby ze względu na odmowę współpracy z reżyserem przez znaczną część obsady. Tematem kontrowersyjnej sztuki był polski antysemityzm, a dyrektor Starego Teatru, Jan Klata, podkreślił, że wokół spektaklu narosła niezdrowa atmosfera, która uniemożliwiała pracę teatru.

W wywiadzie udzielonym gazecie Jutarnji list, Oliver Firljić odnosi się nie tylko do odwołanego przedstawienia, lecz także do swojego powrotu z Polski do Chorwacji. Firljić wrócił bowiem do Chorwacji w czasie, gdy żywy był temat referendum w sprawie definicji małżeństwa. Reżyser używa mocnych słów i stwierdza, że wynik referendum zalegalizował w Chorwacji pewien rodzaj faszyzmu. „Tak jak nazistowskie Niemcy chciały ustawami norymberskimi sankcjonować rasową różnorodność i stworzyć możliwość legalnego ścigania Żydów i innych niearyjczyków, tak za pomocą referendum o małżeństwie sankcjonuje się różnorodność ze względu na orientację seksualną” – mówi Frljić. Reżyser podkreśla, że duży wpływ na wynik referendum miał kościół katolicki. Reżyser jest zwolennikiem wyłączenia katechezy z programu nauczania w szkołach. Stwierdza, że jest to przedmiot oparty na nieracjonalnych założeniach oraz uczący nietolerancji. System wartości, od dwudziestu lat narzucany przez Kościół, ukształtował osoby, które miały prawo głosu w referendum.

W styczniu Frljić rozpoczyna pracę nad interpretacją „Hamleta”, która ma odnosić się do pytania zadanego w referendum w sprawie małżeństwa. Jak stwierdza reżyser, „każdy obywatel Chorwacji, który nie jest przesiąknięty homofobią lub nienawiścią do Serbów, musi zobaczyć, że demokratyczna maska zasłania faszystowską twarz Chorwacji. Jak żyć i aktywnie uczestniczyć w takim społeczeństwie?” To pytanie Frljić pozostawia bez odpowiedzi.

Źródło: jutarnji.hr

About Martyna Piaskowska

KOMENTARZE