Home / Bałkany / BiH / Dentyści w BiH nawet dziesięciokrotnie tańsi niż w pozostałych krajach Europy
dentysta - portperrydentist.net.

Dentyści w BiH nawet dziesięciokrotnie tańsi niż w pozostałych krajach Europy

Ceny usług dentystów w BiH są nawet dziesięciokrotnie niższe niż w pozostałych krajach europejskich, dlatego obywatele BiH mieszkający za granicą odwiedzają bośniackie miasta w okresie wakacyjnym i masowo korzystają z usług poprawy swojego uśmiechu.

Aktualnie ordynacje stomatologiczne w BiH odwiedza duża liczba pacjentów ze Szwajcarii, Słowenii, Niemiec, Włoch i pozostałych krajów, do których za chlebem przeprowadzili się obywatele BiH.

Bośniaccy dentyści twierdzą, że oferowane przez nich usługi są identycznej jakości jak te oferowane przez ich europejskich kolegów, jednak ceny są zdecydowanie niższe. Potwierdzają to wypowiedzi Bośniaków zamieszkujących Bazyleę, którzy powiedzieli, że w Bazylei naprawa zęba kosztuje 500 KM [1000 PLN].

Także obywatele BiH mieszkający we Włoszech opowiedzieli o tym, że minimalny koszt wyrwania zęba we Włoszech to 50 euro, zaś najtańsza plomba 70 euro.

- Uwierzcie mi, we Włoszech istnieją nawet agencje, która oferują przewóz i werbują pacjentów zainteresowanych podróżą do Bośni i Hercegowiny oraz krajów sąsiednich w celu leczenia zębów. Ludzie dostrzegli w tym dobrą szansę i rozwijają biznes. Nawet niektórzy rodzeni Włosi, których znam osobiście, przyjeżdżają do BiH i pozostałych krajów byłej Jugosławii, aby leczyć zęby, opowiedział pochodzący z BiH, ale mieszkający na stałe we Włoszech Marko M.

W Słowenii, jak się dowiedzieliśmy, wyrwanie zęba kosztuje od 50 do 100 euro, za zwykłą plombę trzeba zapłacić od 35 do 70 euro, a w niektórych przypadkach nawet do 140 euro. W bogatszych krajach europejskich ceny są drastycznie wyższe.

- Nasze usługi są nawet dziesięciokrotnie niżesz niż w pozostałych krajach europejskich. Od około 15 czerwca zaczynają przyjeżdżać do nas obywatele innych państwa i zwiększa się ilość pracy, powiedział nam dyrektor kliniki stomatologicznej „Vita-dent” Gradiška Petar Barać, dodając, że wyrwanie zęba kosztuje 30 KM [60 PLN], a tyle samo lub trochę więcej płaci się za plombę.

Również właściciel kliniki stomatologicznej „Kovačević” w Banja Luce Siniša Kovačević poświadczył, że wraz z rozpoczęciem się sezonu wakacyjnego, zwiększa się liczba korzystających z usług dentystycznych obywateli BiH, którzy mieszkają za granicą.

- Ma to dla nich duże znaczenie, gdyż mają wielokrotnie taniej niż w krajach, w których żyją i pracują. Jest tutaj taniej nawet niż w Chorwacji. U nas plomby kosztują od 40 do 50 KM [80-100 PLN], natomiast wyrwanie zęba 30 do 40 KM [60-80 PLN], podają w ordynacji „Kovačević”.

Także w sarajewskiej klinice dentystycznej zajmującej się rehabilitacją jamy ustnej „Dr Begeta” podają, że w letnich miesiącach odnotowują większą liczbę pacjentów z diaspory.

- Jeśli chodzi o ceny, to są one dostosowane do rzeczywistej sytuacji w naszym kraju, a dla ludzi mieszkających i pracujących za granicą są one bardzo przystępne. U nas plomba kosztuje od 50 do 70 KM [100-140 PLN] a wyrwanie zęba 70 KM [140 PLN].

Jovan B., urodzony w Banja Luce a mieszkający na stałe w Szwajcarii od wielu lat korzysta z usług dentysty w swoim mieście rodzinnym. Przyznaje, że jeżeli niespodziewanie pojawia się ból zęba, którego nie może wytrzymać, wówczas udaje się do stomatologa w kraju, w którym mieszka, natomiast ze wszystkimi pozostałymi zabiegami dotyczącymi zębów czeka do wakacji.

- No cóż, w Banja Luce jest nawet dziesięciokrotnie taniej. Najmniejsza interwencja dentysty w Szwajcarii słono kosztuje. Taka sytuacja nie dotycz tylko mnie. Większość mojej rodziny i znajomych, którzy żyją w Szwajcarii dentystę odwiedzają każdego sierpnia podczas wizyty w swojej ojczyźnie.

Źródło: biznis.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE