Home / Gospodarka / Energetyka / Deprecjacja serbskiego dinara uniemożliwia obniżkę cen paliw

Deprecjacja serbskiego dinara uniemożliwia obniżkę cen paliw

Ceny paliw na serbskich stacjach benzynowych albo utrzymują się na tym samym poziomie albo tylko nieznacznie spadają, mimo dużych spadków cen na światowych rynkach. Powodem takiej sytuacji jest deprecjacja serbskiej waluty w odniesieniu do euro i dolara. Średnio za jedno euro w Serbii płaci się obecnie 117 dinarów, podczas gdy na początku bieżącego roku wartość ta wynosiła około 105 dinarów.
Eksperci rynku paliw w Serbii uważają, że Serbowie mogliby płacić dużo mniej na stacjach benzynowych gdyby tylko zaszły przesłanki do umocnienia się waluty krajowej. A to jak na razie, nawet mimo tego że państwo od początku roku sprzedało blisko miliard euro, jest perspektywą odległą, tym bardziej, że niektórzy finansiści uważają, iż wcale nierealną wizją jest kurs 130 dinarów za euro.
Serbia, jako kraj całkowicie zależny od importu ropy naftowej, coraz wyraźniej odczuwa skutki deprecjacji dinara. Ujemne różnice kursowe mają także wpływ na krótkoterminowe kredyty na zakup ropy i jej derywatów, które zawsze są realizowane w walucie obcej.

 

Źródło: b92.net, rtv.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE