Home / Bałkany / Kosowo / Dialog Belgradu i Prisztiny – podpisano porozumienie ws. wymiaru sprawiedliwości
Brisel

Dialog Belgradu i Prisztiny – podpisano porozumienie ws. wymiaru sprawiedliwości

Rankiem 10 lutego 2015 roku, po czterogodzinnym zebraniu w Brukseli podpisano porozumienie w sprawie wymiaru sprawiedliwości. W kolejnym spotkaniu w ramach dialogu Belgrad – Prisztina wzięli udział premierzy, Aleksandar Vučić oraz Isa Mustafa, oraz wysoka przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Federica Mogherini. Było to pierwsze spotkanie w tym składzie.

Spotkanie rozpoczęło się jeszcze późnym wieczorem dzień wcześniej. Jego wynikiem, najogólniej rzecz ujmując jest zgoda na pracę serbskich sędziów w północnej części Kosowa. Zdaniem Aleksandra Vučicia rozmowy były trudne, a serbska strona wyciągnęła z nich tyle, ile było możliwe. Głównymi tematami strony kosowskiej była między innymi wznowienie ruchu na moście w Kosowskiej Mitrowicy, zaś Serbia po raz kolejny wysunęła temat Związku Gmin Serbskich. Politycy rozmawiali także o problemie nielegalnej migracji w Kosowie.

Podpisane porozumienie zakłada między innymi określony parytet wśród sędziów w Kosowskiej Mitrowicy – 14 Albańczyków i 11 Serbów, z czego prezesem sądu będzie Serb. Prokuratorów z każdej narodowości ma być 9. Vučić stwierdził, że mimo tego, iż rozmowy były ciężkie, jest wdzięczny Federice Mogherini gdyż jej pomoc była znaczna i zwiastuje postęp w dalszych negocjacjach.

Źródła: rts.rs, slobodnaevropa.org, tanjug.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE